Prapaskena

31 vjeçari ka nevojë për “një zemër të re”, spitali nuk pranon të bëjë transplantin: Pacienti nuk është i vaksinuar

Publikuar: 26/01/2022

Një spital amerikan ka refuzuar një pacient për një transplant zemre të paktën pjesërisht sepse ai nuk është i vaksinuar kundër Covid-19.

DJ Ferguson, 31 vjeç, ka nevojë të madhe për një zemër të re, por Brigham and Women’s Hospital në Boston e hoqi atë nga lista e tyre, tha babai i tij, David.

Ai tha se vaksina kundër Covid shkon kundër “parimeve bazë të djalit të tij, ai nuk beson në të”.

Spitali tha se po ndiqte politikën.

Brigham and Women’s Hospital i tha BBC-së në një deklaratë: “Duke pasur parasysh mungesën e organeve në dispozicion, ne bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që një pacient që merr një organ të transplantuar të ketë shanset më të mëdha për të mbijetuar”.

Një zëdhënës tha se spitali kërkon “vaksinën Covid-19 dhe sjelljet e stilit të jetesës për kandidatët për transplantim për të krijuar shansin më të mirë për një operacion të suksesshëm dhe për të optimizuar mbijetesën e pacientit pas transplantimit, duke pasur parasysh se sistemi i tyre imunitar është i shtypur në mënyrë drastike”.

Deklarata e formuluar me kujdes e spitalit mund të sugjerojë që faktorë të tjerë qëndrojnë përtej statusit të pavaksinuar të pacientit për papërshtatshmërinë e tij, por ai refuzoi të diskutonte specifikat, duke përmendur privatësinë e pacientit.

Z. Ferguson ka qenë në spital që nga fundjava e fundit e Falënderimeve, 26 nëntor 2021, dhe ai vuan nga një problem i trashëguar i zemrës që bën që mushkëritë e tij të mbushen me gjak dhe lëngje, sipas një GoFundMe.

Organizatori i mbledhjes së fondeve tha se Ferguson ishte i shqetësuar se ai mund të përjetonte inflamacion kardiak – një efekt anësor i mundshëm nga vaksinimi kundër koronavirusit që Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thekson se është i rrallë dhe i përkohshëm – dhe se mund të rezultojë i rrezikshëm duke pasur parasysh dobësinë të zemrës së tij.Më të lexuarat