Prapaskena

Lista e Anila Kalleshit: 10 ushqimet më energjike që mund të konsumoni

Publikuar: 18/01/2022

Ushqimi që hamë luan një rol të rëndësishëm në nivelet e përditshme të energjisë fizike. A e dini se produktet me shumë kalori dhe yndyrë ju lodhin më shumë kërkojnë më shumë energji për t’u tretur? Pra që gjithë dita juaj të jetë e mbushur me energji trupi duhet të ushqehet me këto produkte ushqimore:

1.Kuinoa – Ky ushqim me bazë bimore është plot me proteina, e pasur me magnez që lehtëson enët e gjakut dhe muskujt, duke siguruar energji të qëndrueshme që do t’ju ushqejë gjatë gjithë ditës.

2.Boronica – Boronicat nuk janë vetëm një shijshme, janë gjithashtu të mbushura me fibra, që sigurojnë energji për orë të tëra pas konsumimit të tyre.

3.Oriz kaf – Meqë kjo kokërr është e pasur me mangan, minerali që ndihmon në prodhimin e energjisë nga proteina dhe karbohidrat, do t’ju ndihmojë të jeni plot energji gjatë gjithë ditës.

4.Patatja e ëmbël – E mbushur me karbohidrate dhe e ngarkuar me beta-karoten (vitaminë A) dhe vitaminë C, ky produkt do t’ju ndihmojë të luftoni lodhjen e ditës.

5.Mjalti – Një lugë mjaltë është ekuivalenti i natyrës me një pije energjike. Ky sheqer natyral vepron si një karburant i muskujve gjatë stërvitjes dhe ndihmon në aktivizimin e muskujve pas stërvitjes.

6.Molla – Jo vetëm që një mollë në ditë do ta mbajë mjekun larg, por do t’ju japë një sasi fuqishme energjie.

7.Banane – Për shkak se ato janë të përbëra kryesisht nga sheqerna (glukoza, fruktoza dhe saharoza) dhe fibra, bananet janë një ushqim energjie i papërshkueshëm nga uji.

8.Spinaq – Kjo bimë e gjelbër është një burim i shkëlqyer hekuri, i cili është një komponent kyç i prodhimit të energjisë në trup.

9.Salmon – Ky peshk i kuq përmban proteina, vitaminë B6, niacinë dhe riboflavin të cilat ndihmojnë në kthimin e ushqimit që hani në energji.

10.Portokall – Plot me vitaminë C, kalium dhe folatë, kjo agrume jep energji në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e kohës.Më të lexuarat