Prapaskena

Skandal/ Banda e Erion Veliajt, emrat e 136 përgjegjësve të sektorit, disa prej tyre nuk jetojnë në Shqipëri, punojnë eskortë

Publikuar: 02/01/2022

Vetëm Bashkia e Tiranës, pa ujësjellësin dhe degë të tjera, ka rreth 2500 punonjës. Mes tyre 20 janë këshilltarë të kryebashkiakut Erion Veliaj, një prej pushtetarëve më abuzues dhe mashtrues në Shqipëri.

Këshilltarët nuk paraqiten në bashki, por marrin mbi 1 milionë lekë në muaj si qokë për shkak se janë bërë pjesë e shfaqjeve të organizuara nga Veliaj në fushata elektorale. Një nga këshilltaret, Monika Lubonja, ka tre muaj që është ngujuar në një emision televiziv, ndërkohë që paguhet si këshilltare e kryebashkiakut shpërdorues të fondeve dhe besimit të qytetarëve. Por këshilltarët parazitë janë vetëm maja e ajsbergut të degjenerimit të administratës së Bashkisë së Tiranës, përbërja e të cilës tashmë duhet të përbëjë edhe një siklet të madh për Bablokun.

Nga 2500 punonjës që ka Bashkia e Tiranës, 136 prej tyre janë përgjegjës sektori dhe përgjegjës zyrash. I bie një përgjegjës për rreth 14 punonjës, duke përfshirë roje, pastrues, policë bashkiakë, zjarrfikës etj. 136 përgjegjës sektori të bashkisë me në krye Lali Erin, emrat të cilëve po i publikojmë sot për herë të parë, janë mikesha të politikanëve dhe drejtorëve, familjarë të deputetëve, njerëz të klientëve të Veliajt si dhe persona të rekomanduar nga sekserë, biznesmenë dhe miq të kryebashkiakut.

Kjo është vetëm njëra anë e skandalit. Burime të besueshme konfirmojnë se një pjesë e përgjegjësve të sektorit nuk jetojnë fare në Shqipëri, por thjeshtë u kalon paga në llogari. Prokuroria të hetojë dhe të verifikojë në sistemin TIMS se kur janë larguar këta persona nga Shqipëria për herë të fundit dhe si ka mundësi që paguhen nga Lali Eri sikur janë punonjës të bashkisë. Ka gjithashtu informacione serioze se disa prej zonjushave që paguhen si përgjegjëse sektori në Bashkinë e Tiranës, jo vetëm nuk jetojnë në Shqipëri, por punojnë eskortë në vende të Bashkimit Evropian.

Përgjegjësi e sektorit dhe zyrave në Bashkinë e Tiranës

1. Manjola Bici
2. Klodiana Bici
3. Ervin Nikolla
4. Aurel Boriçi
5. Anila Lila
6. Ilda Vako
7. Rezart Sulstarova
8. Briseida Loga
9. Julian Killo
10. Suela Hoxhaj
11. Arlind Bushi
12. Eva Osmani
13. Leonora Himçi
14. Aida Shehu
15. Ylli Feka
16. Vjollca Çangu
17. Robert Mançellari
18. Loreta Shehu
19. Valentina Caushi
20. Istela Mujollari
21. Fjoralba Haxhi
22. Andi Begeja
23. Enris Toska
24. Flavieta Bala
25. Leonora Pacili
26. Kliton Jani
27. Fatos Hoxha
28. Elda Vorpsi
29. Ilda Nesturi
30. Albano Janku
31. Albana Valera
32. Metira Qirjako
33. Denisa Baboçi
34. Urim Hoxha
35. Marisa Kaçori
36. Enkelejda Murtaj
37. Adela Krajka
38. Roland Hysi
39. Entela Kruja
40. Gilbert Vigani
41. Arba Isaj
42. Besjana Andoni
43. Marsela Çiça
44. Dition Shkurtaj
45. Dorian Rexhepi
46. Fatjon Muho
47. Moisi Çala
48. Fatjona Muho
49. Luis Tanushi
50. Marsida Lena
51. Mimoza Leka
52. Marjana Lloshi
53. Nertila Aliaj
54. Matilda Memlika
55. Mihal Bicja
56. Joniada Hito
57. Enejda Zere
58. Vjosa Shehu
59. Erfan Shkëmbi
60. Joniada Gaçe
61. Kreshnik Bajraktari
62. Marpol Koço
63. Anisa Vuçaj
64. Edina Rrokaj
65. Ervis Xhelili
66. Eni Memishahi
67. Irisi Gjonaj
68. Evans Këndella
69. Fatmir Hoxha
70. Arba Baxhaku
71. Aurora Shapka
72. Eleana Jupaj
73. Flutura Kruja
74. Arjan Kokona
75. Zihnie Tugu
76. Blerta Kërçiku
77. Feim Zhupani
78. Algerta Milo
79. Enkelejda Trebicka
80. Baftjar Prejsi
81. Zinaida Llanaj
82. Shpresa Çelmeta
83. Manushaqe Moriseni
84. Bujar Abazaj
85. Manushaqe Topi
86. Laura Demneri
87. Klevis Zaimaj
88. Arikla Çela
89. Sokol Gjata
90. Nevila Alia
91. Bensik Çina
92. Iris Alku
93. Migerta Kapllani
94. Irma Tola
95. Artil Çela
96. Edlira Turku
97. Marsela Sina
98. Gentiana Merdani
99. Edlira Mema
100. Anisa Gjoka

101. Liman Keta
102. Erjona Bela
103. Brixhilda Bitri
104. Gentjana Lasku
105. Sinan Egra
106. Ardit Qereshniku
107. Jultjan Liçi
108. Ina Doraku
109. Gani Shabani
110. Alban Rama
111. Alketa Jata
112. Andi Sula
113. Alban Damjani
114. Osman Hala
115. Xhevahir Filja
116. Zoje Jamaku
117. Alma Zorba
118. Ersida Cungu
119. Ardiana Fusha
120. Vladimir Bathorja
121. Klevin Lala
122. Anila Zyka
123. Sami Gjana
124. Ledi Duraku
125. Dëfrim Duka
126. Mimoza Shehi
127. Elton Laska
128. Edmond Velija
129. Bahri Harizi
130. Servete Duka
131. Perparim Selmani
132. Manjola Ibraliu
133. Jorida Nuhija
134. Eldina Allbani
135. Kujtim Kokoli
136. Boralda LalollariMë të lexuarat