Prapaskena

Për kokën e tij u ofruan 5 mln dollarë, me vete mbante gjithmonë një dyshek ortopedik/ Kush është Dairo Antonio Usuga, bosi më i fuqishëm i drogës pas Pablo Escobar

Publikuar: 25/10/2021

Forcat e armatosura kolumbiane kanë arrestuar trafikantin më të fuqishëm aktualisht të drogës që nga vdekja e famëkeqit Pablo Escobar. Sipas mediave të huaja, Dairo Antonio Usuga, i njohur si Otoniel, lideri i kartelit të fuqishëm Clan del Golfo (Klani i Gjirit), u arrestua në xhungël.

Autoritetet thanë se inteligjenca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania siguroi informacion të mjaftueshëm se më shumë se 500 ushtarë dhe anëtarë të forcave speciale kolumbiane e gjetën Otonielin në xhungël në provincën në veriperëndim të vendit dhe “thyen tetë rrethoja rojesh” që e ndiqnin vazhdimisht.

Një polic u vra në një operacion të koduar “Operacioni Osiris”.
“Otoniel ishte kontrabanduesi më i frikshëm i drogës në botë, një vrasës i policisë, ushtarëve, liderëve socialë dhe rekrutues i fëmijëve”, citohet të ketë thënë presidenti kolumbian Ivan Duka pas arrestimit të kriminelit.

“Kjo goditje është e krahasueshme vetëm me rënien e Pablo Escobar në vitet 1990”, shtoi Duka.

Clan del Golfo “qëndronte i frikësuar” në veri të Kolumbisë sepse nuk bënë asgjë për të fituar kontrollin mbi rrugët qendrore të kontrabandës së kokainës nga Amerika Qendrore në SHBA.

Ndërkohë Qeveria amerikane e futi atë në listën e më të kërkuarve shumë kohë më parë dhe ofroi një shpërblim prej pesë milionë dollarësh për arrestimin e tij.
Ai u dënua për herë të parë në vitin 2009 në një gjykatë në Manhattan për trafik ilegal droge, por edhe për mbështetje të grupeve paraushtarake radikale të krahut të djathtë që Shtetet e Bashkuara i shpallën si terroriste, shkruan tg.

Siç bëhet e ditur më tej, ai u dënua më vonë për kontrabandën e dhjetëra tonëve kokainë në Shtetet e Bashkuara midis 2003 dhe 2014 përmes Venezuelës, Guatemalës, Meksikës, Panamasë dhe Hondurasit – shtojini kësaj vrasjet e policëve dhe abuzimin seksual të fëmijëve dhe të rinjve.

Ai filloi karrierën e tij, me vëllain e tij Juan Dios, si një luftëtar në grupin gueril të krahut të majtë “Ushtria e Çlirimit Popullor”.

Ata nuk ishin të shtyrë nga impulse ideologjike, kështu që kur Ushtria nënshkroi një marrëveshje paqeje me qeverinë në 2006, Otoniel dhe vëllai i tij refuzuan, dezertuan në botën e krimit dhe filluan të kryenin operacione në rajonin strategjik Golfo de Urabá në veri.

Karteli më vonë u emërua sipas toponimit. Siç vihet në pah, shumica e dërgesave të kokainës shkojnë në veri nga Golfo de Urabá. Më vonë, ata do të fillojnë të mbështesin grupet guerile të krahut të djathtë.

Ndryshe, vëllai i tij ishte kreu i parë i organizatës kriminale, por ai u vra në vitin 2012 në një bastisje natën e ndërrimit të viteve. Otoniel u arratis dhe mori përsipër kartelin.

Ai dhe njerëzit e tij gjakatarë u bënë të njohur shpejt si vrasës brutalë dhe abuzues kryesisht të vajzave.
Vlerësohet se në kohën e arrestimit të tij, Clan del Golfo kishte rreth 1200 anëtarë, shumica e të cilëve ishin rekrutuar nga grupe paraushtarake radikale të krahut të djathtë. Dhe ata veprojnë në 10 nga 32 provincat e Kolumbisë.

Përveç biznesit të tyre kryesor, drogës, ata gjithashtu ishin të përfshirë në miniera ilegale, dhe zona në të cilën ata operonin ishte e kontrolluar nga dhuna: drejtuesit lokalë që do t’i kundërshtonin po zhdukeshin.

Ata gjithashtu fituan para nga zhvatja. Shtrirja e tyre ishte e gjerë, anëtarët e grupit u arrestuan në Argjentinë, Brazil, Honduras, Peru dhe Spanjë.

Zyra e Prokurorit Amerikan e shpalli klanin një “organizatë kriminale të armatosur rëndë, jashtëzakonisht të dhunshme”.Më të lexuarat