Prapaskena

Frika e SHBA-ve dhe Asambleja e pazakontë e OKB-së

Publikuar: 20/09/2021

Shteteve të Bashkuara i frikësohen se takimi vjetor i liderëve botëror i kësaj jave në Kombet e Bashkuara mund të ndezë një super ngjarje që do të nxjerrë në pah pabarazinë e madhe të aksesit global në vaksinat Covid-19-edhe pse vendet e zhvilluara filluan të ofrojnë falas doza përforcuese.

Shumë presidentë, kryeministra dhe ministra të jashtëm do të injorojnë një sugjerim amerikan për të qëndruar në shtëpi dhe për t’iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së në mënyrë virtuale dhe do të personalisht në New York City këtë javë.

Mundësia që delegacionet vizituese mund të përbëjnë vetë një kërcënim për shëndetin do të jetë një kujtesë e rëndësishme, ndërsa kombet si Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë kryesore evropiane kanë ecur përpara me vaksinimin e dhjetëra miliona njerëzve të tyre, shumë kombe më të vegjël, më të varfër, të cilëve u mungon industria farmaceutike , nuk kanë qenë në gjendje të sigurojnë ose bëjnë vaksinat e tyre.

Organizata Botërore e Shëndetit tha javën e kaluar se më shumë se 5.7 miliardë doza vaksinash janë administruar globalisht, por 73% e këtyre dozave janë administruar në vetëm 10 shtete.

Ky realitet përfaqëson pengesën më të madhe të mundshme për t’i dhënë fund pandemisë – dhe parandalimin e varianteve edhe më infektive të koronavirusit si varianti Delta me ndryshimin e rezistencës ndaj vaksinave ekzistuese.

Ai gjithashtu do të nënvizojë dështimin e deritanishëm të botës për të dalë me një përgjigje të unifikuar ndaj krizës më të keqe të shëndetit publik në 100 vitet e fundit, e cila do të jetë në qendër të fjalimeve të panumërta nga udhëheqësit botërorë në dy javët e ardhshme.

Ndërsa ana shoqërore e ngjarjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së dhe takimeve dypalëshe janë zmbrapsur, është e mundur që një dyndje vizitorësh, shumë nga kombet që i nënshtrohen kufizimeve të udhëtimit në SHBA, të krijojë kushte klasike për përhapjen e infeksioneve dhe nxitjen e transmetimit global. Edhe pse prona e selisë së OKB -së është caktuar si territor ndërkombëtar, delegacionet do të priten në një qytet që tani kërkon dëshmi të vaksinimit për të hyrë në ambiente të mbyllura si restorante dhe palestra. Kjo potencialisht mund të hapë një front të ri në marrëdhëniet nganjëherë delikate të Manhattanit me të dërguarit e huaj të dëshmuar në grindjet e kaluara mbi autokolona, bileta parkimi dhe vizita të armiqve të vjetër amerikanë, si udhëheqësit e dikurshëm libianë dhe kubanezë, Muammar Muammar Gadhafi dhe Fidel Castro, respektivisht.

“Ne jemi të shqetësuar që takimi i OKB-së të jetë një ngjarje super përhapëse”, tha të premten Linda Thomas-Greenfield, përfaqësuesja e përhershme e SHBA në OKB. “Ne duhet të marrim të gjitha masat për të siguruar që të mos bëhet një ngjarje super përhapëse e Covid”. Të gjithë udhëtarët që hyjnë në SHBA do të duhet të tregojnë prova të një testi negativ Covid-19. Por fakti që vaksinat janë aq të pakta në pjesën më të madhe të botës ngre mundësinë që shumë delegacione të jenë të pambrojtura.

Thomas-Greenfield u bëri thirrje të gjitha kombeve të sigurohen që “veprimet e tyre të mos çojnë në rrezikimin e shëndetit dhe sigurisë së njerëzve të Nju Jorkut, të të gjithë pjesëmarrësve këtu në Kombet e Bashkuara, dhe që ata të mos e marrin përsëri COVID-in vendet e tyre”.

Nacionalizmi i vaksinave

Duke pasur parasysh se kjo është OKB, sulmet diplomatike të aksioneve të larta kanë shpërthyer tashmë me disa udhëheqës dhe kombe që manipulojnë politikën e pandemisë të shfaqur në UNGA për të çuar përpara qëllimet politike dhe nacionaliste në atdhe.

Jair Bolsonaro, i cili si President i Brazilit do të përmbushë traditën e duke mbajtur fjalimin e parë në takim, tashmë është duke premtuar se do të shpërfillë sistemin e nderit të organit botëror që kërkon nga të gjithë vizitorët në dhomën e OKB -së të vaksinohen.

“Pse bëni një vaksinë? Për të pasur antitrupa, apo jo? Shkalla e antitrupave të mi është me të vërtetë e lartë. Unë mund t’ju tregoj dokumentin”, tha Bolsonaro, i cili vazhdimisht ka tallur udhëzimet e shëndetit publik dhe vetë i mbijetoi Covid-19.

Një tjetër antagonist amerikan, Rusia, gjithashtu është përpjekur të tregojë pakënaqësitë. Pasi ambasadori i saj në OKB u ankua për kërkesën për vaksinë, duke përmendur padrejtësinë për njerëzit me kushte mjekësore ose paragjykime ndaj vaksinave – si doza e Sputnik e Rusisë, e cila nuk është miratuar nga Qendrat Amerikane të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve – Kryebashkiaku i qytetit të Nju Jorkut Bill de Blasio sulmoi Moskën.

“Nëse ambasadori rus është kundër, unë jam pro. Unë nuk kam fjalë për Vladimir Putin dhe gjithçka tjetër që ka dalë nga Rusia”, tha de Blasio. “Nëse vaksina e tyre nuk është mjaft e mirë, atëherë ata duhet të shkojnë dhe të përdorin një nga vaksinat e tjera. Kjo është ajo që ne po e vëmë në dispozicion.” Qyteti, bashkia po ofron vaksinimin Covid-19 në selinë e OKB-së për ata që e duan atë.

Duke pasur parasysh polemikat aktuale mbi mandatet e vaksinave në SHBA, Joe Biden mund të dëshirojë një devijim nga politika e Covid-19 në UNGA, ku ai do të ketë shansin e tij të parë si President për të parashtruar parimet e tij kryesore të politikës së jashtme në Asamblenë e OKB-së përpara një auditori global. Vendimi i tij për të marrë pjesë në këtë event, pasi administrata e tij sugjeroi që kombet e tjera mund t’i jepnin një leje për arsye shëndetësore, është në vetvete një shenjë e realitetit se pas muajsh bllokimesh, shumë udhëheqës nuk duan ta humbasin mundësinë për t’u shfaqur në skenën globale.

Shfaqja e Biden gjithashtu mund të errësohet nga polemikat e tjera. Një fjalim që pritet të përfshijë pretendimet se ai rivendosi aleancat amerikane, pasi kaosi i administratës Trump do të zhvillohet në mes të një konflikti të ashpër me aleatin më të vjetër të Amerikës – Francën.

Parisi është inkandeshent që SHBA dhe Britania vepruan pas shpine për të nënshkruar një aleancë strategjike me Australinë që çoi në anulimin e marrëveshjes së saj me Canberra për ndërtimin e nëndetëseve me naftë. Pretendimet e Biden për të rikthyer ekspertizën e politikës së jashtme në Shtëpinë e Bardhë po nënvlerësohen nga tërheqja kaotike nga Afganistani, e cila duket vetëm më keq pasi ushtria amerikane pranoi të Premten se gabimisht vrau të paktën 10 civilë afganë, përfshirë fëmijë, në atë që fillimisht ishte, e këmbënguli, se ishte një përpjekje për të parandaluar një kamikaz që të arrinte në aeroportin e Kabulit.

Ndarja midis të pasurve dhe të tjerëve për vaksinat

SHBA së pari sugjeroi që udhëheqësit botërorë “duhet të marrin në konsideratë” fjalimet e tyre praktikisht në një notë diplomatike në gusht të dërguar nga Thomas-Greenfield. Ajo tha gjithashtu se CDC rekomandoi përdorimin e detyrueshëm të maskave në selinë e OKB-së, dëshmi të statusit negativ që Covid-19 të hyjë në ndërtesë dhe, nëse është e mundur, dëshmi të vaksinimit.

“Shtetet e Bashkuara duhet ta bëjnë të qartë thirrjen tonë, si shteti pritës, që të gjitha takimet dhe eventet e nivelit të dytë të organizuara nga OKB, përtej Debatit të Përgjithshëm, të jenë plotësisht virtuale,” shkroi Thomas-Greenfield. Ambasadori planifikon të marrë një test Covid-19 të hënën në furgonin e testimit dhe vaksinimit që SHBA ka ngritur jashtë selisë së OKB-së për delegacionet.

72 krerë shtetesh dhe 30 krerë qeverish pritet të marrin pjesë në Asamble personalisht, sipas listës së fundit të pjesëmarrësve të Kombeve të Bashkuara javën e kaluar. Kryeministri britanik Boris Johnson, i cili po punon për të koordinuar samitin e OKB -së për klimën në Glasgoë, Skoci, do të marrë pjesë në nëntor. Por presidenti francez Emmanuel Macron, presidenti kinez Xi Jinping dhe Putin nuk pritet të udhëtojnë në Nju Jork. As Presidenti i ri i Iranit, Ebrahim Raisi, i cili pritet të mbajë një fjalim virtual.

Politika e pandemisë do të dominojë fjalimet e udhëheqësve botërorë gjatë javëve të ardhshme në Sallën e madhe të Asamblesë së Përgjithshme.

Jeff Zients, koordinatori i Ekipit të reagimit kundër koronavirusit në Shtëpinë e Bardhë, theksoi javën e kaluar se SHBA ka blerë 500 milionë doza të vaksinimeve Covid-19 nga Pfizer për t’i dhuruar në vendet “që kanë më shumë nevojë”. Biden pritet të përdorë fjalimin e tij në Asamble të martën për të nxitur kombet më të pasura të bëjnë më shumë për të ndihmuar vendet më pak të pasura të vaksinojnë popullsinë e tyre. Shtëpia e Bardhë këmbëngul se është e mundur që Shtetet e Bashkuara të ofrojnë vaksina për njerëzit e saj, ndërsa ende ndihmojnë pjesën tjetër të botës. Por statistikat në lidhje me vaksinimet në rang global përbëjnë një rast të rëndë.

Sipas hulumtimit të CNN, të paktën 217 vende dhe territore kanë administruar më shumë se 5 miliardë doza të një vaksine Covid-19.

Ndërsa kombet më të pasura, shumica në Hemisferën Veriore, kanë bërë hapa para në vaksinimin e popullsisë së tyre – edhe në vende si Shtetet e Bashkuara ku ka rezistencë të konsiderueshme politike ndaj vaksinimeve – shumica e botës është ende e pambrojtur kundër virusit. Ndërsa shtetet si Izraeli, Singapori dhe Portugalia kanë administruar më shumë se 150 doza për 100 njerëz, vende si Etiopia, Somalia dhe Kameruni kanë administruar më pak se pesë doza për 100 njerëz.

Kjo pabarazi e madhe po preokupon Sekretarin e Përgjithshëm të OKB -së António Guterres.

“Komuniteti ndërkombëtar nuk ishte në gjendje të mblidhej në lidhje me kauzën”, tha Guterres në një intervistë me Fareed Zakaria të CNN të transmetuar në “GPS” të Dielën. “Ne kemi këtë situatë absolutisht të papranueshme, në të cilën një vend si i imi që ishte shumë i suksesshëm ka 80% të popullsisë të vaksinuar”, tha Guterres, i cili është ai portugez. “Ne kemi vende në Afrikë me më pak se 2%”.

Çështja e qasjes në vaksina për vendet në zhvillim do të jetë veçanërisht e mprehtë këtë javë pasi kombet si Shtetet e Bashkuara kanë filluar të ecin përpara me administrimin e injeksioneve përforcuese për njerëzit që tashmë janë plotësisht të vaksinuar. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave votoi të premten për të rekomanduar autorizimin e përdorimit urgjent të përforcuesit të Pfizer gjashtë muaj pas vaksinimit të plotë tek amerikanët 65 vjeç e lart, si dhe ata në rrezik të lartë të Covid-19 të rëndë, por jo në popullatën e përgjithshme të njerëzve 16 dhe me të vjetër.

Rruga delikate që Biden ka për të ecur në politikën e vaksinave është vetëm një shembull i çështjeve të testimit me të cilat ai do të përballet kur të bëjë debutimin e tij presidencial në atë që do të jetë një Asamble e OKB shumë e pazakontë.Më të lexuarat