Prapaskena

Elon Musk përfshihet në luftën e Ukrainën, vendimi i parë që mori kundër Rusisë

Publikuar: 27/02/2022

Miliarderi Elon Musk është përfshirë në luftën mes Ukrainës dhe Rusisë. Me anë të një postimi në rrjetet sociale miliarderi bëri të ditur se SpaceX Starlink ka aktivizuar shërbimin e saj satelitor me brez të gjerë Starlink në Ukrainë.

Lidhja e internetit në Ukrainë është sulmuar nga ushtria ruse. Starlink transmeton sinjale për internet me shpejtësi të lartë nga hapësira, por nuk është ende i disponueshëm në mbarë botën.

Musk shkroi në Tëitter se kompania e tij po dërgonte terminale interneti në Ukrainë për të përdorur shërbimin, megjithëse ishte e paqartë se sa.

Ai po i përgjigjej zëvendëskryeministrit të Ukrainës, Mykhailo Fedorov, i cili shkroi në Tëitter, “@elonmusk, ndërsa ju përpiqeni të kolonizoni Marsin, Rusia përpiquni të pushtojë Ukrainën! Ndërsa raketat tuaja zbarkojnë me sukses nga hapësira. Raketat ruse sulmojnë njerëzit civilë ukrainas!”.Më të lexuarat