Prapaskena

“Ndaloni operacionin ushtarak në Ukrainë”, Turqia sërish thirrje Rusisë. Ofron dhe vendin për negociatat

Publikuar: 26/02/2022

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i bëri thirrje ministrit të jashtëm rus që të ndalojë operacionin ushtarak në Ukrainë të shtunën.

Ministria e Jashtme turke tha se ai kishte përsëritur ofertën e tij që Ankaraja të ishte një vend për bisedimet e paqes që do të zhvillohen midis Rusisë dhe Ukrainës.

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Rusisë kanë qenë të ngrohta midis presidentit Recep Tayyip Erdoğan dhe Vladimir Putin, por tashmë ndodhen në një pozitë të vështirë.

Në vitet e fundit, Turqia nënshkroi një marrëveshje me Rusinë për një sistem të mbrojtjes ajrore, por ka shitur drone ushtarake në Ukrainë dhe është një pjesë kyçe e NATO-s.Më të lexuarat