Prapaskena

Ilir Meta: Ja pse u çmenda para 25 prillit

Publikuar: 13/02/2022

Ilir Meta ka komentuar zgjedhjet e 25 prillit një vit më parë dhe rolin e ti për të cilin akuzohet se ka zhvilluar fushatë zgjedhore.

Në një intervistë të zhvilluar për televizionin Apollon, ai deklaroi se të gjitha tensionet përpara zgjedhjeve i ka provokuar kryeministri Edi Rama.

“Presidenti ka përgjegjësi për ruajtjen e rendit kushtetues. Përpjekja për të dhunuar zgjedhjet dhe për të përmbysur, zgjedhjet është praktikisht një cenim i rendit kushtetues, që bazohet te vota e lirë dhe te zgjedhjet e lira. Kush e prishi marrëveshjen e 5 qershorit? Presidenti? Jo! E prishi Edi Rama! Është fakt apo nuk është fakt që ai është përgjegjës i të gjithë tensioneve? Ai është burimi i tensionit. Prishja e njëanshme e marrëveshjes deri në zgjedhje, përveç të gjitha akteve të tjera. Kush e prishi Teatrin Kombëtar në mënyrën më antikushtetuese dhe më antinjerëzore? Kur Presidenti, për të shmangur konfliktin e artistëve me Policinë, shkoi vetë dhe e çoi çështjen në Gjykatën Kushtetuese.

Padyshim, që e vetmja rrugë që duhej të pritej, ishte gjykimi nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Por interesi tjetër, jo vetëm për të treguar që po bëja fuqi ndaj artistëve, dhe një fuqi në mes të natës, në kulmin e pandemisë, por edhe për të përgatitur kulmin e tensionimit të situatës para zgjedhjeve, bri atë ngjarje që do të ngelet një njollë e zezë për atë qeveri si dhe për të gjithë ata që bashkëpunuan në historinë e Shqipërisë” – tha Meta.

Meta sjellë në vëmendje dhe futjen e tij brenda zyrave të FRD-së apo edhe vrasjen në Elbasan përpara zgjedhjeve.

“Në mbrojtje të votës, për t’iu kundërvënë frikësimit të qytetarëveMë të lexuarat