Prapaskena

Misteri, gruaja zhduku provat e vrasjes, Vuçiç flet për skandalin: Dikush nga ministria…

Publikuar: 16/10/2021

Dijana Hrkalovi?, një ish-sekretare e shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Serbisë, por shumë më tepër se kaq, u arrestua një natë më parë dhe asaj iu caktua një arrest deri në 30 ditë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi në TV Prva, se dikush nga policia ofroi një deklaratë në bazë të së cilës ish sekretarja shtetërore në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Diana Hrkalovi?, u ndalua më vonë dhe arrestuar.

Hrkalovic, një nga bashkëpunëtorët e diskutueshëm të ish -ministrit të Policisë Nebojsha Stefanoviç, u soll në Prokurorinë për Krim të Organizuar për t’u marrë në pyetje pasditen e djeshme, nën dyshimin e presionit dhe të ndikimit, domethënë të pjesëmarrjes në heqjen e provave pas vrasjes së karateisit Vlastimir Millosheviç ne Janar 2017.

Mendohet se ajo ka ushtruar ndikim te dëshmitarët dhe ka ndryshuar provat e rëndësishme hetimore për vrasjen e ndodhur ndaj një atentati ndaj sportistit serb.

“Kjo është dëshmia që kanë autoritetet shtetërore kompetente sot, në lidhje me vrasjen e famshme në binarët e zotit Millosheviç, që pas kësaj, unë supozoj, ADN -ja u zëvendësua, dhe se disa persona që morën pjesë në vrasje u liruan dhe jo dënuar për krimin më të rëndë. – tha Vuçiç.

I pyetur nëse ishte e vërtetë që Hrkaloviç dyshohej për heqjen e provave pas vrasjes së Millosheviçit, Vuçiç tha se nuk mund të fliste për këtë dhe se ishte çështje e autoriteteve kompetente gjyqësore.

Diana Hrkalovi? dhe Veljko Belivuk (i akuzuar për vrasjen) u takuan në një kohë kur tribuna jugore e stadiumit, drejtohej nga Aleksandar Stankovi? i quajtur Sale Mutavi.

Hrkaloviç u tërhoq nga Ministria e Brendshme në maj 2019, për shkak të, siç u njoftua, “detyrimeve të tjera që ai do të merrte përsipër”. Sidoqoftë, pas një viti e gjysmë, Hrkaloviç e gjeti veten nën “zjarrin e akuzave” të tabloidëve pak para arrestimit të Veljko Belivuk dhe grupit të tij në fillim të shkurtit të këtij viti. Ajo nuk u kthye në Ministrinë e Brendshme si nëpunëse civile, por vetëm si qytetare, për të dhënë një deklaratë.

Hrkaloviç u emërua në polici në Prill 2014 në pozicionin e Zëvendës Shefit të Shtabit të Ministrit, nga Agjencia e Sigurisë-Informacionit (BIA). Një vit më vonë, ajo u bë sekretare e UKP dhe u zgjodh sekretare e shtetit në korrik 2017.Më të lexuarat