Prapaskena

Djathtas apo majtas? Ku do të ulet nesër në Kuvend, Berisha zbulon lëvizjen kundër Bashës

Publikuar: 09/09/2021

Ku do të ulet Sali Berisha nesër në Kuvend? Ish-kryeministri ndodhet në një pozicion mjaft të vështirë, pasi forca politike që e themeloi e përjashtoi, pasi SHBA e shpalli “non grata”.

I pyetur në “Opinion” se ku do të ulet nesër, majtas nga shumica socialiste apo djathtas nga partia e tij që e përjashtoi dhe si ndihet, Sali Berisha u shpreh “Jam më i motivuar se kurrë në mbrojtjen e pluralizmit të vërtetë.

Në vendimin që mori Basha i dha një shkelmim të tmerrshëm pluralizmit politik në Shqipëri. E shndërroi në një pluralizëm fasadë’ tha ai.

Por a ndihet i zhgënjyer që e promovoi Lulzim Bashën? “Absolutisht nuk e zgjodha unë, por anëtarët e PD-së në një garë të hapur”.

Pyetja që shtrohet tani është se cfarë do të bëjë? Sali Berisha tha se do të krijojë një aleancë të re me demokratët, duke i shpallur luftë Bashës.

“Do të bëj gjithçka për rivendosjen së sovranitetit të PD-së, rikthimin e saj në ato parime që i shkelmoi sot në mënyrë të paimagjinueshme Lulzim Basha dhe pa të cilat forca politike është një fasadë opozitë.

Do të krijoj aleancë do të bashkëpunoj me cdo demokrat me cdo qytetar që beson se duhet të ketë PD sovrane” tha ai.Më të lexuarat