Prapaskena

Thinjat mund të zhduken, studimi i ri tregon se çfarë duhet të bëni

Publikuar: 04/08/2021

Ka disa histori folklorike për njerëzit, flokët e të cilëve u zbardhën brenda natës. Për shembull, një avokat anglez, Sir Thomas More, thuhet se u bë krejtësisht me thinja një natë para ekzekutimit të tij, gjë që shkencëtarët nuk janë aspak dakort me ketë histori.

1. Por pse disa njerëz thinjen më herët se të tjerët

Ashtu si me ngjyrën e lëkurës tuaj, kimikati që përcakton ngjyrën e flokëve quhet melaninë. Me kalimin e kohës, qelizat e pigmentit në flokë vdesin, gjë që e bën atë të thinjet. Sipas studimit, ky proces zakonisht fillon për njerëzit Kaukazian kur ata janë në mesin e të tridhjetave. Për njerëzit aziatikë, kjo zakonisht ndodh në të tridhjetat e tyre të fundit, ndërsa njerëzit afrikanë ka të ngjarë të fillojnë të thinjen kur të arrijnë mesin e të dyzetave.

Sidoqoftë, ky proces mund të fillojë më herët ose më vonë për ju – varet shumë nga gjenet tuaja, veçanërisht IRF4, e cila rregullon prodhimin e melaninës si dhe ruajtjen e saj.

2. Gjetjet më të reja të shkencëtarëve

Një studim i kohëve të fundit vërtetoi atë që shumica prej nesh e dinë në mënyrë intuitive: stresi bën që flokët të thinjen para kohe. Shkencëtarët matën nivelet e proteinave në flokët e vullnetarëve dhe zbuluan se stresi psikologjik ndikoi në mitokondriet (ato prodhojnë energji në qeliza). Disa faktorë të tjerë kanë efekte të ngjashme, si të qenit vegjetarian, mungesa e vitaminës B12 dhe vuajtja nga gjendje të tjera shëndetësore (si vitiligo).

3. Lajmi i mirë është se thinja mund të zhduken.

Studimi i lartpërmendur zbuloi se njerëzit mund të kthejnë ngjyrën e flokëve nëse stresohen më pak. Një nga pjesëmarrësit arriti të rikthejë pjesërisht ngjyrën e flokëve duke shkuar pushime. Sidoqoftë, ka disa kufizime për këtë metodë – nuk do të funksionojë për njerëzit, flokët e të cilëve janë gri për vite me radhë.

4. Disa ilaçe shtëpiake që mund t’i provoni

Nëse dëshironi të ruani ngjyrën e flokëve tuaj pa i lyer ato, këshillohet të siguroheni që të merrni mjaft vitamina (B12, vitaminat E, D dhe A më së shumti) dhe minerale (zink, hekur, etj.) , dhe trajtojini mirë flokët tuaj (shmangni ekspozimin ndaj diellit, duke përdorur shampo të ashpra, e kështu me radhë).

Disa ilaçe në shtëpi:

1. Aplikoni vaj kokosi në rrënjët dhe gjatësinë e flokëve tuaj një natë para se t’i lani.

2. Përzieni një lugë çaji xhenxhefil të freskët dhe një lugë mjaltë dhe hani këtë përzierje çdo ditë.

3. Konsumoni rreth 240 mililitra lëng karote çdo ditë.

4. Merrni të njëjtën sasi lëng limoni dhe vaj bajame. Përziejini ato dhe përdorni produktin në flokët dhe kokën tuaj dy herë në ditë për 3 muaj.

5. Thinjat në fakt nuk janë të këqija.

Ne të gjithë e dimë se pranimi i trupit tuaj me papërsosmëritë e tij është i shëndetshëm, kështu që ne duhet të mësojmë të përqafojmë flokët gri për atë që janë thinjur si një shenjë e pjekurisë dhe mençurisë. Këtu janë disa të famshëm që thinjen për të marrë frymëzim.Më të lexuarat