Prapaskena

Nuk do ta bëj përsëri, doja të ndihmoja bashkatdhetarët’, vetëm 19-vjeç studenti shqiptar në Holandë akuzohet për trafikim qeniesh njerëzore

Publikuar: 17/07/2021

“Doja ndihmoja bashkatdhetarët e mi. Në retrospektivë ky ishte një budallallëk. Shikoni ku jam tani”. Ka qenë ky qëndrimi i Dimitër K., 19-vjeçarit shqiptar student në Holandë i cili akuzohet për trafik të qenieve njerëzore pasi ndihmonte shqiptarët që të kalonin në mënyrë të paligjshme nga porti i Roterdamit drejt Anglisë.

Mediat holandeze shkruajnë për seancën e fundit gjyqësore.

“Ai hedh një vështrim anash nga e ëma. Ajo erdhi këtë të mërkurë në gjykatë, ku 19-vjeçari Rotterdammer duhet të përgjigjet për kontrabandën e njerëzve.
Ajo e dëgjon atë me një psherëtimë. Verën e kaluar, K. rregulloi një autobus taksi për të marrë pesë shqiptarë në një traget në portin e Roterdamit. Nga atje ata donin të bënin kalimin e paligjshëm në Angli. Nuk arriti aq larg. Agjentët prisnin furgonin në port në një zonë të njohur ku shumë imigrantë të paligjshëm ngjiten në rimorkio dhe arrestuan K”, shkruan ad.nl.

Qindra shqiptarë përpiqen të emigrojnë në Mbretërinë e Bashkuar përmes Roterdamit çdo vit. Shoferët e kamionëve çohen rregullisht në gjykatë sepse janë kapur me njerëz në ngarkesën e tyre. Tani i dyshuari është një nxënës i shkollës së mesme.

Dimither K. e përshkruan veten nga njëra anë si ‘një fëmijë’ i cili lejoi veten të përdorej nga emigrantë të paligjshëm të paktën dhjetë vjet më të vjetër.

Si fëmijë ai shkoi me mamanë nga Shqipëria në Holandë, ku ajo punon në një supermarket.

“Dje ajo më dha pesëdhjetë eurot e saj të fundit për të blerë rroba për këtë sesion”, tha ai në gjykatë.

19-vjeçari shprehet se kjo ishte hera e parë dhe e fundit që merrej me kontrabandë me njerëz, thotë K., i cili po ndjek një trajnim të MBO për t’u bërë një punonjës pedagogjik dhe sipas me fjalët e tij dëshiron të ndihmojë djemtë që janë në burg. Prokurori publik po kërkon 12 muaj burg. Gjykata do të vendosë për dy javë.Më të lexuarat