Prapaskena

“Qyqja ka kamera këtu, bjer çantën tha!”/ Përgjimet e SPAK për ish-zv.ministren, Florida Beu: O mami këto duan zarfin me…

Publikuar: 16/07/2021

Zbardhen detaje të tjera nga dosja hetimore e SPAK për ish-zv.ministren e Brendshme Rovena Voda, e cila dyshohet se u mori ryshfet dy zonjave me premtimin se do t’u gjente vende pune.

Dy shtetaset në hetim, Florida Beu dhe Majlinda Hasani bisedojnë në lidhje me zarfet me nga 1 mijë euro që Rovena Voda ua kishte kërkuar t’ia jepnin në çantë. Në një moment Majlinda pikas kamera dhe shqetësohet, ndërsa Florida e qetëson.

“Qyqa ka kamera këtu, bjerë bjerë çantën tha”, shprehet Majlinda, ndërsa Florida ia kthen: “Ajo që t’u thonë po bjeri mi kështu ça çantë!”

Sjellim në vëmendje që ish-zëvendësministrja ka përfituar gjithashtu në formë dhurate edhe një telefon celular “Samsung” dhe një arkë me peshq, që kapte vlerën 300 mijë lekë.

PËRGJIMET 

Florida: Si tha Rovena dje ma jep në çantë.
Majlinda: Qyqa ka kamera këtu, bjerë bjerë çantën tha.
Florida: Ajo që tu thonë po bjeri mi kështu ça çantë,
Majlinda: Po mi po bjere edhe ashtu mund t’ja jepnim
Florida: Çante thotë kjo, atë dite tha vetëm Albanes jepi një kafe se për mua ndjehem hiles do ketë thënë u këputen në b…s’ka problem,

Majlinda: Po prit mi njëherë se për një llafe një mijë euro se s’po i presim, s’po na bën ministre, gati isha unë të hapja…

Më datën 26.02.2020, ora 10:36:05 midis shtetasve Florida Beu dhe shtetases Nerënza Beu(E ëma) zhvillohet biseda me përmbajtje si më poshtë:

Nerenza: Po mirë si do ja bëni tan , ca tha ajo, mezi e prite?
Florida:
 O mami këto duan zarfin me lek, se thashë Majlindes dje.
Nerenza: 
He.
Florida: 
O Majlind pa lek nuk të bën njeri gjë.
Nerenza:
 Ça tha Majlinda?
Florida: Po do rrasi pra sot.
Nerenza: Ehe.
Florida: Une i çova një mijë euro, ja futa në zarf, i thashë, tha Majlinda prit njëherë. O Majlinde lek pa nuk të bën njeri gjë i thashë!
Nerenza: Ehe.
Florida:
 Mblodha dhe ato qe kisha vetë ashtu bona një mijë euro kishim fut dy të paktën se është…
Nerenza: Eshte pak
Florida: I tha Majlinda do të bleshim nai gjë i tha.
Nerenza: Po.
Florida: Edhe i futëm një mijë euro neve një zarfi.
Nerenza: Ehe
Florida: Le që e pritëm gjatë gjithë ditës se kishte takime, gjera.
Nerenza: Tja bej Majlindës këtë ajo.
Florida: Nuk ka ça të bëj ajo, nuk e ka fajin ajo, ajo ka gjithë ato punë, sa i kërkojnë asaj për punë, mirë dhe kaq, erdhi aty dy sekonda se kishte dhe dy tavolina që e prisnin për takim në pesë mbasdite.

Nerenza: Nga dy në pesë e takove.
Florida: Edhe ishte me të vërtetë sepse shkoj Majlinda te Bashkia i thanë Rovena është në mbledhje i thanë ata, s’është se po gënjente, i tha Majlinda unë akoma s’kam ngrënë as drekë. I tha Majlinda neve donim të të blinim ndonjë gjë dolëm vërdalle, pastaj goca tha ta blej vetë më mirë, këtu ka kamera i tha Majlinda.
Nerenza: Ja dhe, ja dhe?
Florida: Prit pra ta tregoj muhabetin.
Nerenza: He se s’me rrihet mua.
Florida: Bjere çantën, si edhe çantën direkt ajo edhe Majlinda u habit.
Nerenza: Ua.
Florida: Se e kishte çantën te tavolina tjetër ku ishte ul, i tha ma jep pak çantën direkt rezistencë asnjë moment tha Majlinda nuk donte me dit as për kamera tha kështu që ato duan lek, i thashë Majlindës o Majlinda këto që futëm ne janë pak duhet ti thuash që në fund do kesh nuk bëri dhe një kafe tjetër.
Nerenza: Shumë mirë.
Florida: Edhe tani sot gjasme do ta takoj, i kishte thënë më shkruaj se jam e zënë.
Nerenza: Se si ka ardh mirë, ka dashur me shumë.
Florida: Si ka pa se ishte zarfi i mbyll
Nerenza: Kur ka vajt në shpi them.
Florida: Tani të shofim ca do bej, prandaj them që duan lek se pa lek nuk të bën njeri gjë një mijë euro duhet t’ja kishim fut, unë ku kam tani ti jap, i tha Majlinda, ajo tjetra do kete kafe veç  dy kështu që shko ballë hapur te ajo se do ta ketë veç
Nerenza: Kush i tha?
Florida: Majlinda pra kësaj se atë tjetrën e ka kap veç demek nuk e ka me këtë taten.
Nerenza: E kuptova
Florida: Duhet lek
Nerenza: Ta kishte dit të kishe marr një mijë euro borxh.
Nerenza: Te ai që merr, Majlinda e t’ja kishe fut dy mijë asaj.
Florida: Majlinda tha edhe një mije janë shume po kur pa që e mori ajo, se pesëqindëshe.
Nerenza: Ngeli si m…, ti thoshe i di unë këto punë, po dha nai shpresë? Florida: Do flasim me vonë.
Nerenza: Po ça janë këto, si e ka emrin kjo?
Florida: Rovena.
Nerenza: Po mbiemrin?
Florida: Ja harrova. Pa lek mam nuk bën dot gjë. Nerenza: Akoma s’ka kthy përgjigje?
Florida: Jo.Më të lexuarat