Prapaskena

Spartak Ngjela zbulon kush e çoi Ramën në Hungari: Do kërkojë që Metës të mos i pranohet azili politik

Publikuar: 07/06/2021

Avokat Spartak Ngjela ka bërë një deklaratë të fortë ditën e sotme, pasi shprehet se Edi Rama ka shkuar në Hungari për të kërkuar që Presidentit Ilir Meta të mos i pranohet azili politik.

Sipas tij, Meta pas shkarkimit do të kërkojë azil në Hungari ashtu si miku i tij, ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikolla Gruevski, por SHBA i ka paraprirë këtij hapi dhe ka dërguar kryeministrin shqiptar për të kërkuar që Hungaria të mos ia pranojë azilin presidentit të Shqipërsë.

Postimi i Spartak Ngjelës:

Rama vizitë urgjente dhe të paparashikuar, në Hungari.

Përse ky ngut për në Budapest?

Ja çështjet që mund të ngrihen brenda saj:

Nikola Gruevski, ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, ndodhet me azil politik në Hungari, dhe shkoi atje, pasi u dënua për korrupsion nga gjykata e Shkupit;

Meta është mik i Gruevskit; kjo dihet botërisht.

Edhe Meta, presidenti aktual i Shqipërisë, është duke shkuar drejt procesit penal, njëlloj si Gruevski.

Por…

Edhe Gruevski edhe Meta janë antiamerikanë.

Po Rama, çfarë po kërkon në Hungari?

Siç duket e ka nisur politika amerikane, pikërisht për Metën, me detyrë diplomatike kundrejt kryeministrit aktual të Hungarisë, për mospranimin e azilit politik që mund të kërkojë Ilir Meta.

A do të dalë me sukses kërkesa anti-Meta e Ramës në Hungari?

Gjithsesi, tani një gjë është e sigurt: shkarkimi i Metës është çështje ditësh.

Po, misioni i Ramës?

Të shohim… Por, unë jam i bindur se në Budapest ai ka shkuar sipas kërkesës amerikane për të takuar kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban, në lidhje me Metën.

“Kërkesë” kjo, të cilën Rama mund ta servirë me një kërcënim diplomatik të politikës amerikane.Më të lexuarat