Prapaskena

Zbardhet krimi tronditës, si e vrau shqiptari bashkombasin e tij pasi ra në dashuri me prostitutën

Publikuar: 05/05/2021

Tre shqiptarë të akuzuar si bashkëpunëtorë në vrasjen e bashkombasit të tyre Shpëtim Frashëri në Torino, mbrëmjen e 22 tetorit 2017 u shpallën të pafajshëm, edhe pse prokuroria kishte kërkuar nga 16 vjet e 9 muaj burg për secilin.

Ata janë Hasim Murataj, 27 vjeç, Çerçiz Banushi, 28 vjeç, Sabri Brakaj, 35 vjeç. Vendimi u mor nga gjykata të hënën e 3 majit 2021.

Ngjarja ndodhi para një lokali përmes Fidia në Torino. Për krimin është dënuar në 2020, Donald Rushiti, gjithashtu shqiptar, sot 26 vjeç.

Ai u dënua me 12 vjet burg pas arrestimit në Tiranë, në fund të një procesi me gjykim të shkurtuar.

Sipas rindërtimit të ngjarjes, tre shqiptarët që u shpallën të pafajshëm ishin thirrur nga Rushiti, por kur kishin mbërritur në vendngjarje pasi vrasja kishte ndodhur.

Si ndodhi vrasja?

Viktima Shpëtim Frashëri menaxhonte një rrjet prostitucioni. Donald Rushiti, i cili jetonte në Itali prej 2016, kishte rënë në dashuri me një nga gratë që shfrytëzohej për prostitucion nga Frashëri dhe për këtë arsye, donte ta largonte atë nga rruga.

Frashëri u sulmua para një lokali nga bashkatdhetari i tij. Pastaj ai u ndoq për 150 metra dhe u qëllua për vdekje, ndërsa një e shtënë e dytë, e pasuksesshme, arriti në dritaren e një apartamenti në katin e parë të një ndërtese.Më të lexuarat