Tag : Afera

Krim & KorrupsionKryesore

75 milionë euro tendera, HEC-e dhe puse nafte / Lidhjet korruptive të Damian Gjiknurin me Agron Nezën, McGonigal të FBI-së, Deripaskan e Putinit dhe Shefqet Dizdarin, pazari me pasuritë publike

prapaskena
Damian Gjiknuri ka një rol të rëndësishëm në skandalin rreth ish agjentit të FBI, Charles McGonigal, paguar nga ‘kodoshi’ shqiptar Agron Neza për arsye të...
Krim & Korrupsion

Pastrim parash me resortin “MAI-TAI” / Pse nuk nis SPAK-u hetim pasuror për Petrit Fushën, vëllai bos kokaine, vetë i pandehur për fshehje pasurie 

prapaskena
Ligji anti-mafia e vitit 2009 vijon të zbatohet në mënyrë selektive. Dhe një nga shembujt më flagratë është rasti i ish kryeprokurorit të Tiranës, Petrit...
InvestigimKrim & KorrupsionKryesore

Faktet / Damian Gjiknuri u dha fusha nafte dhe HEC-e klientëve të ish zyrtarit të FBI që u arrestua. Përfitues oligarku rus Oleg Deripaska dhe Shefqet Dizdari që paguan si sekser Charles McGonigal

prapaskena
Nuk mund të mungonte roli kyç i Damian Gjiknurit në skandalin dhe arrestimin e ish zyrtarit të lartë të FBI-së në Shtetet e Bashkuara të...
Dosje rozëKryesore

Motra e dashnores së drejtorit të Fondit Besa rreh gruan e tij, ajo i mori në punë, ato bëjnë si shefe dhe po i marrin Bajramin, intriga dhe tradhti 

prapaskena
Një aferë me sfond erotik i shtohet skandaleve financiare të Fondit Besa me skemat e mëdha të mashtrimit, ku zhvateshin qytetarët duke u faturuar kredi...
AktualitetKrim & KorrupsionKryesore

Tre ‘Naumët’ që zbuluan ‘korrupsionin’ te Financat për të mbuluar aferën 1.2 miliardë USD të ABI Bank-Tranzit të ishujve Kajman, pensionistja Roza që goditi shefin e saj Gjokutaj ditën e fundit të punës, kulisat, pazare dhe hakmarrje

prapaskena
Gjyqi i zhvilluar dje për zyrtarët e lartë të Ministrisë së Financave, zbuloi të tjera kulisa. Zyrtarët mbetën në burg megjithë argumentimet e avokatëve mbrojtës....
Krim & KorrupsionKryesore

3 milionë euro ‘gjeli’ i vitit të ri? Sheiku i Politeknikut Andrea Maliqari tender 10 milionë euro Ardit Metalisë së letrave false, nxori jashtë loje ofertën më të ulët. A fshihet pas Bashkim Ulaj?

prapaskena
Universiteti Politeknik i Tiranës është rankuar si universiteti më i korruptuari në Shqipëri në bazë të sondazheve të viteve të fundit. Rektor i universitetit është...