Prapaskena

Kronike

Informator i grupeve kriminale/ Pse Arben Ndoka donte të vriste Leksin e Druve?

Publikuar: 12/06/2024

Emisioni në Shënjestër në News24 i gazetares Klodiana Lala ka trajtuar mbrëmjen e sotme personazhin e njohur si ‘Leksi i Druve’, emri i vërtetë i të cilit është Aleks Ndreka.

Në Lezhë dhe ca më tej, ai ishte personazhi të cilit sa herë dikush kishte nevojë t’i referohej, ai ishte gjithmonë i gatshëm aty të vendoste në dispozicion të gjithë arsenalin e tij të njohjeve dhe të parave.

Por edhe të shërbente si informator për punët e pista të disa grupeve kriminale, që kishin filluar të ngrinin krye ndaj njëri-tjetrit.

Sidomos pas disa vrasjeve të rëndësishme që kishin ndodhur në zonë, ky dyshimet ishin se gisht në këto ekzekutime, apo pjesëmarrës në një formë apo tjetër ishte edhe ai vetë.

Aleks Ndreka, apo i njohur ndryshe si ‘Leksi i Druve’, u arrestua së fundmi me urdhër të SPAK, në Milano, në kuadër të operacionit ‘Metamorfoza’, ku tashmë në pranga apo në kërkim janë disa nga personazhet më të rëndësishëm të krimit në Shqipëri.

47-vjeçari dyshohet për pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal si edhe në sigurimin e kushteve për të kryer vrasje.

Policia e Shtetit: Shtetasi Aleks Ndreka, 47 vjeç, i akuzuar në kuadër të megaoperacionit ‘Metamorfoza’, për pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal, si edhe për sigurim të kushteve dhe mjeteve për të kryer vrasje, u arrestua së fundmi në qytetin e Milanos në Itali, ku edhe është arrestuar provizorisht.

Ndalimi i tij u bë i mundur falë informacionit të shkëmbyer midis Interpol Tiranës dhe Interpol Romës, ku edhe u sigurua vendndodhja e këtij shtetasi të shpallur në kërkim ndërkombëtar, ku nga policia italiane u mundësua lokalizimi dhe kapja e tij në qytetin e Milanos, me qëllim ekstradimin në Shqipëri.

Ku për këtë shtetas më datë 23 Korrik 2023, GJKKO, ka caktuar masën e arrestit me burg për veprat e mësipërme penale”.

Pse Arben Ndoka donte të vriste Leksin e Druve?

Sipas të dhënave të siguruara nga dosja hetimore në ngarkim të tij dhe të personave me të cilët ai vepronte, të zbërthyera tashmë edhe nga bisedat e çkoduara në SKY ECC, del se Aleks Ndreka, apo ‘Leksi i Druve’ është një nga personat kyç,

Familja e ish-deputetit socialist Arben Ndoka, e dyshonte si një nga strehuesit e vrasësve të njeriut të tyre, në këtë rast vëllait të ish-ligjvënësit, Aleksandër Ndoka, i cili u ekzekutua në fundin e vitit 2017, vetëm pak metra larg pragut të banesës së tij në Lezhë.

Ku sipas bisedave tashmë të zbërthyera midis grupit të tij, pasi Arben Ndoka, nuk po mundej të mbyllte llogaritë me Durim Bamin, një tjetër i fortë nga zona e Niklës në Fushë-Krujë, për të cilin kishte krijuar bindjen se kishte marrë pjesë në vrasjen e të vëllait, ai njëkohësisht po përpiqej të hiqte qafe edhe ‘Leksin e Druve’

Emri i vërtetë i të cilit është Aleksandër Deda ose Aleks Ndreka.

Objektiv që në një fare mënyre ata arritën t’i afroheshin në fillim të dhjetorit të vitit 2020, ku edhe e lanë të plagosur shënjestrën e tyre.

Dosja hetimore: “Më datë 1 Dhjetor 2020, Policia Lezhë u njoftua se në aksin rrugor Milot-Lezhë, është qëlluar me armë zjarri ndërsa ishte në drejtimin e mjetit të tij, ‘Range Rover’, shtetasi Aleksandër Deda (Aleks Ndreka).

I cili për pasojë ka pësuar dëmtime në trup, ku pas marrjes së ndihmës së parë në Spitalin e Lezhës, më pas është dërguar në Qendrën e Traumës në Tiranë”.

Zbulimet e mëtejshme të SKY ECC, treguan se organizator i kësaj prite të armatosur ndaj ‘Leksit të Druve’ ishte Arben Ndoka.

Dhe si pjesëmarrës në këtë plan ai kishte thirrur pranë vetes edhe nipin e tij Samuelin, djalin e vëllait të tij të vrarë, dhëndrin Arjan Tuku dhe Vinsent Tukun.

Dosja hetimore: “Provat faktojnë që Arben Ndoka është porositësi i atentatit të organizuar ndaj Aleks Ndrekës, ku për këtë qëllim ai ka angazhuar edhe shtetasit Arian Tuku, Samuel Ndoka, Vinçens Tuku si dhe persona të tjerë ende të paidentifikuar.

Arsyeja për të cilën do të kryhej kjo vrasje është se Arben Ndoka akuzon Aleks Ndrekën si personin që ka strehuar vrasësit e vëllait të tij, Aleksandër Ndoka, vrarë më datë 9 Dhjetor 2017 në Lezhë”.Më të lexuarat