Prapaskena

Pa kategori

Replikat me Açkën, Rama: Nëse do thoja që merreshit me prostitucion në Holandë, do e ruanit qetësinë ju? Palaçove ashtu do iu përgjigjem

Publikuar: 22/12/2022

Kryeministri Edi Rama ka replikuar me deputeten e Partisë Demokratike, Flutura Açka e cila i kërkoi që të ruajë qetësinë gjatë debateve në Kuvend. Açka i kërkoi Ramës që të mbajë qetësi, duke përmendur debatin me Gazment Bardhin më herët gjatë seancës së sotme, që sipas deputetes, ishte një diskutim që nisi nga vetë kreu i qeverisë.

Rama në fjalën e tij, i tha Açkës se fjalët me të cilat iu drejtua Bardhi atij, janë fyese dhe ofenduese, pasi ai nuk ka asnjë provë për këtë. Rama më pas, iu drejtua deputetes së PD duke u shprehur: Nëse unë do t’ju thosha juve zonja Açka që keni bërë prostitucion në Holandë, do ishte detyra juaj që të çoheshit dhe të provonit të kundërtën? Do e ruanit ju qetësinë? Ju do iknit nga mendja, me të drejtë dhe do thoshit gjëra që ishin shumë ekstreme. Se nëse unë e them këtë, unë duhet ta provoj se nuk mund ta them me bindje që ju jeni marrë me prostitucion në Holandë.

Açka: Ju jeni këtu në rolin e njeriut që duhet të ekuilibrojë gjërat. Unë mbaj mend se sot zullumin e nisët juve, kur shatë këtë pjesë, e fyet si vulëhumbur. Nujë nga njerëzit që e mbanin peng vulën tonë, e mbanit ju. Ne jemi vulëhumbur, jemi deputet të rinj dhe mund të mos kemi ejksperiencë. Kjo pjesë këtu, që njëherë e keni quajtur gojjore, ka një gjë, nuk ka lidhje me SPAK-un. Asnjë nuk bie si kokërr fiku këtu për shkak të SPAK-ut.

Po të ishte SPAK-u SPAK, do të humbnit më shumë juve gjatë rrugës. Kujdes kur flisni në parlament, por ju e filluat sherrin sot, ndaj mbani përgjegjësinë. Unë mbaj një titull, “Mjeshtër i madh”. Mund të ma merrni, për shkak të gjuhës time. Sa herë kam folur këtu, kam folur çfarë kam ndjerë. Në librin vetmitari, personazhi kryesor në një moment i bie një pasuri e madhe dhe një pushtet. Por i duyhet të paguajë një taksë, të këqyrë pareshtur nga dritarja e dhomës së tij.

Rama: Arsyeja pse ndodhi kaq vonë, ishte pikërisht se u desh që ne të vinim këtu ku jemi, ne ta bënim këtë proces. Ju nuk keni qenë këtu e pranishme, ku pjesa më e madhe, mbante kokën poshtë. Erdhi këtu me ultimatum nga ata të cilët pastaj nxorrën non-grata, të parin e punës. Nuk kuptoj se çfarë lidhje ka kjo. Si mund të ngrihen akuza që janë frymë komuniste. Nuk ka një qindarkë të taksapaguesve shqiptarë në xhepat e familjes time.

Atij që i akuzon, i takon të provojë akuzën. Këtu bëhet linçim i përditshëm. Kulmi është kur ju shof që hidheni pëërpjetë, pse fyeni. Hajduta kriminela, mafiozë që thoni ju, nuk është fyerje kjo? Kjo është bindje tha ai Ballisti dje. Ti je i fshehur pas një kompanie offshore. Unë nuk di një emër tjetër. Ajo e ruajtjes së qetësisë, unë nuk e marr. Unë nuk kam ardhur këtu të ndryshoj veten. Unë përmirësoj veten në funksion të punës. Unë dua të jem po ai që jam. Unë nuk kam ardhur të bëjë sikur.

Unë atë që kam e them. Kur shoh përpara një palaço. Deri kur palaço të vërtetojë që nuk është një palaço por është zotëruesi i provave dhe fakteve që unë jam mafioz. Nëse unë do t’ju thosha juve zonja Açka që keni bërë prostitucion në Holandë, do ishte detyra juaj që të çoheshit dhe të provonit të kundërtën? Do e ruanit ju qetësinë? Ju do iknit nga mendja, me të drejtë dhe do thoshit gjëra që ishin shumë ekstreme. Se nëse unë e them këtë, unë duhet ta provoj se nuk mund ta them me bindje që ju jeni marrë me prostitucion në Holandë.

Është e njëjta gjë, ju flisni bullizim bullizim. Por a jeni dëshmitare se çfarë po ndodh këtu? Se mbase jeni dhe njëçik si natyrë letrare, e shkëputur, vini këtu shkruani dhe jeni në një realitet. Këtu ngrihet dhe ulet të gjithë dhe thonë hajdut. Si ju duket juve kjo? Çfarë janë këto? Të ruajmë qetësinë? Derisa të ruhet qetësia. Ju jeni mjeshtrja e madhe e punës thatë. Është një dekoratë që ta mbani dhe ta gëzoni. Unë kam një certifikatë bojaxhiu.Më të lexuarat