Prapaskena

Pa kategori

Reperët izraelitë bëjnë thirrje për vrasjen e Dua Lipës dhe Bella Hadid

Publikuar: 16/02/2024

Dy reperë izraelitë kanë nxitur urrejtje në këngën e tyre “Harbu Darbu”, ku bëjnë thirrje për vdekjen e këngëtares me origjinë shqiptare, Dua Lipa dhe modeles së njohur Bella Hadid.

Tre muaj më parë, dyshja izraelite e repit Ness dhe Stilla shpalosën një sensacion rap që ka pushtuar internetin, duke grumbulluar 18.5 milionë shikime në YouTube.

E titulluar “Harbu Darbu” në hebraisht, kënga shërben si një përgjigje e guximshme ndaj gjakderdhjes së shkaktuar nga terroristët e Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor.

Në videon muzikore, dyshja jep një mesazh drithërues, duke deklaruar: “Çdo qen do të marrë atë që po vjen atyre”, pas një liste me tre emra të famshëm.

Ndër të përmendurit janë Dua Lipa, këngëtarja e njohur britaniko-shqiptare dhe Bella Hadid.

Të dyja Lipa dhe Hadid kanë mbrojtur me zë të lartë një armëpushim mes konfliktit të vazhdueshëm në Gaza, duke i bërë ata objektiva në këtë rep provokues. Për më tepër, Mia Khalifa, ish-aktorja e filmave për të rritur, e gjen veten në listën e hiteve, pasi ka ngjallur polemika duke iu referuar Hamasit si “luftëtarë të lirisë” në mediat sociale menjëherë pas shpërthimit të luftës.

Pavarësisht popullaritetit të saj, kënga ka ngjallur një reagime të ashpra për përmbajtjen e saj të dhunshme dhe shënjestrimin e figurave publike.Më të lexuarat