Prapaskena

Analizë

Mesazhet/ Si ndihmoi shqiptarja në trafikimin e emigrantëve drejt Britanisë

Publikuar: 19/11/2023

BRITANI E MADHE- Shqiptarja, Ujeza Kurmekaj e cila akuzohet për trafik emigrantësh me gomone drejt Britanisë është dënuar me shtatë vite burg. Nga hetimet gjithashtu është zbardhur dhe roli i saj kyç në lidhjen e kontrabandistëve të njerëzve. Dailymail raporton se në telefonin e 32-vjeçares shqiptare janë zbuluar mesazhe në WhatsApp, të cilat tregojnë se Kurmekaj lehtësoi kalimet nga Franca për shtetasit shqiptarë.

Mesazhet tregonin kontaktet e saj me emigrantët në Francë, të cilët përfshinin familje, tre gra dhe fëmijë të moshës 14, 17 dhe 12 vjeç. Bisedat e tjera treguan kushtet e emigrimit duke përfshirë detin dhe pikat e vendndodhjes së hartës që udhëzonin se ku do të merrnin kontrabandistët emigrantët ose ku ishin vendosur varkat në Kanal. Telefoni i saj përmbante gjithashtu 21 imazhe të kartave të identitetit dhe pasaportave shqiptare, të cilat, kur u kontrolluan në sistemet e emigracionit, treguan se nëntë nga individët kishin mbërritur në Britaninë e Madhe me një varkë të vogël.

Ujeza Kurmekaj luajti një rol të madh si ndërmjetës, duke lidhur emigrantët me kontrabandistët e njerëzve që mund t’i transportonin në udhëtime të rrezikshme përtej Kanalit. Ajo u arrestua në 15 tetor 2023. Në gjykatën e magjistraturës në shtator, ajo u përball me akuza për komplot me të tjerët për të sjellë njerëz në MB me anije në shkelje të ligjit të imigracionit midis qershorit dhe tetorit 2022, posedim me qëllim për të furnizuar 10 kg kokainë dhe posedim të parave të pista. Kurmekaj do të dëbohet automatikisht pas daljes nga burgu.

Më të lexuarat