Prapaskena

Pa kategori

“Diçka ndryshoi kur mbërriti Yuri Kim”, Andi Bushati flet për zgjedhjen e kreut të SPAK-ut

Publikuar: 16/12/2022

Analisti Andi Bushati thotë se nuk pritej që Altin Dumani, të zgjidhej kreu i ri i SPAK-ut, në bazë të informacioneve që ai dispononte.

Në një intervistë për Euronews Albania, Bushati u shpreh se burime nga brenda Këshillit të Lartë të Prokurorisë (KLP), i thanë se diçka ndryshoi në momentin kur ambasadorja amerikane, Yuri Kim mbërriti para votimit për kreun e ri të Prokurorisë së Posaçme.

“Jo, në fakt nga të gjithë informacionet që unë kisha, pritej që, për ta thënë edhe në gjuhën popullore siç është komentuar dhe këto ditë, që pritej të fitonte ai që më shumë donte mazhoranca, qeveria dhe Edi Rama, jo i preferuari i amabsadores Kim për të cilin ajo bëri luftë.

Nga burimet që unë kisha brenda KLP-së, më thanë, nuk e di sa është e besueshme, që diçka ndryshoi në momentin që ambasadorja amerikane shkoi vetë personalisht atje, përpara se të bëhej votimi.

Komenti që mora nga njerëzit që ishin të pranishëm aty, ishte, jysmës së këtyre u ndryshoi menjëherë fytyra. Pra, mund të ketë qenë ajo një pikë që ka ndryshuar rrjedhjen e ngjarjeve”, theksoi ai.

Altin Dumani është zgjedhur kreu i ri i SPAK-ut. Dumani mori 5 vota, ndërkohë Edvin Kondili 4 vota dhe 1 votë Adnan Xholi.

Në sallë mungonte 1 nga 11 anëtarët e KLP-së që votuan për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK-ut.

Dumani i cili do të zërë vendin e Arben Krajës që nga e hëna e 19 dhjetorit, do të jetë në krye të SPAK-ut për 3 vitet e ardhshme.Më të lexuarat