Prapaskena

Pa kategori

Berisha: Kam informacion të plotë, Kim thirri e kërcënoi deputetët e PD-së, kam disa biseda

Publikuar: 09/12/2022

Kryedemokrati Sali Berisha tha se ka informacione se ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka thirrur e kërcënuar deputetët e Partisë Demokratike. Në një konferencë me gazetarët, Berisha tha se ka marrë informacione për shumë biseda. Berisha tha se ajo e ka bërë këtë gjë për të ndihmuar kryeministrin Edi Rama.

Pjesë nga konferenca:

Pyetje: Për ambasadoren Yuri Kim ju thatë se i ka lejuar të thërrasë me radhë si të ishin ushtarë të Kuvendit, deputetët që ishin kundër Sali Berishës, duke i përpunuar dhe kërcënuar. Keni informacion të PD e PS që janë thirrur në ambasadë dhe që i janë nënshtruar presionit të ambasadores Yuri Kim.

Sali Berisha: Kam informacion të plotë për thirrjen që u ka bërë deputetëve me radhë. Natyrisht nuk kam informacion për secilën bisedë, por për disa biseda. Ajo ka qenë një akt, i turpshëm, i paimagjinueshëm. Një diplomat nuk mund të zhvillonte kurrë një veprimtari në një vend të lirë dhe e bëri atë për të ndihmuar Edi Ramën. Siç bëri dekleratën për zgjedhjet, siç ofendoi demokratët për barin. Por sot nuk kam ndërmend të merrem me të. Besoj se në mbrojtje të interesit të lirisë së shqiptarëve, të dinjiteti të tyre unë kam folur dhe i kam kthyer përgjigje për të gjithë atë që kam menduar se ishin motivet e saj.Më të lexuarat