Prapaskena

BE-ja i shpall luftë Putinit: Do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

Publikuar: 28/02/2022

Shtohen masat ndëshkuese ndaj Putinit. Bashkimi Europian do të ndihmojë Ukrainën me avionë luftarakë.

Këtë të diel në mbrëmje, shefi i politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell bëri deklaratën e fortë, duke treguar se vendet e unionit do të ndihmojnë Ukrainën me armatime.

Borrell tha se ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka kërkuar avionë luftarakë që mund të operojnë forcat ajrore të vendit të tij. Avionin mund të jenë modele të prodhimit sovjetik, kryesisht avionë MiG dhe Sukhoi.Më të lexuarat