Prapaskena

Ministria e Ukrainës publikon bilancin e luftës: Kemi vrarë 4300 ushtarë rus, 146 tanke të shkatërruar

Publikuar: 27/02/2022

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Malya, ka njoftuar se rreth 4,300 ushtarakë rusë janë vrarë gjatë sulmeve luftarake në Ukrainë.

Megjithatë, ajo pranoi se ky numër ende është duke u shqyrtuar dhe se mund të përditësohet nga momenti në moment. Mësohet se deri më tani Ukraina ka sulmuar 146 tanke, 27 avionë dhe 26 helikopterë.

Ukraina vlerëson se humbjet ushtarake ruse deri më tani përfshijnë:

4300 vdekje
27 avionë
26 helikopterë
146 tanke
706 mjete luftarake të blinduara
49 topa
1 Sistemi i mbrojtjes ajrore Buk
4 Sisteme të shumta të lëshimit të raketave Grad
30 automjete
60 cisterna
2 drone
2 varka

Ndërkohë, sot trupat ruse hynë në Kharkiv , qyteti i dytë më i madh i vendit, ku po luftojnë ushtarët ukrainas në rrugë. Autoritetet lokale në qytetin verilindor thonë se automjetet e lehta ruse kanë shkelur qendrën e tij dhe po u bëjnë thirrje civilëve të qëndrojnë në vende strehimi

Presidenti Volodmyr Zelensky ka refuzuar ofertën e Moskës për t’u takuar për bisedime në Bjellorusi.

Kievi thotë se është gati të negociojë me Rusinë diku tjetër, por jo në Bjellorusi pasi vendi po përdoret nga Rusia për të nisur pushtimin e saj në Ukrainë.
Gjithashtu këtë mëngjes, Zelensky njoftoi se Ukraina po krijon një legjion “ndërkombëtar” vullnetarësh për të huajt që dëshirojnë t’i bashkohen ushtrisë ukrainase në luftën e saj kundër forcave ruse.

Mbretëria e Bashkuar thotë se pavarësisht përparimeve nga drejtime të shumta në Ukrainë, ajo beson se forcat ruse po hasin “rezistencë të ashpër” nga ushtria e vendit.

Sipas vlerësimeve të inteligjencës nga Londra, luftimet vazhduan mbrëmë në Kiev, por me një intensitet më të ulët se natën e kaluar.
Civilët ukrainas janë përpjekur gjithashtu të bllokojnë përparimin e forcave ruse në mënyrë paqësore.

Një video, që besohet se është regjistruar në rajonin e Chernihiv, tregon banorët vendas që ndalojnë një kolonë tankesh ruse duke ecur masivisht drejt tyre
Finlanda dhe Irlanda po mbyllin hapësirën e tyre ajrore për të gjitha fluturimet ruse. Britania e Madhe dhe shumica e vendeve të BE-së kanë bërë të njëjtën gjë dhe BE thotë se një vendim zyrtar nga blloku pritet së shpejti për këtë.Më të lexuarat