Prapaskena

Evropa kundër Putin, Finlanda dhe Irlanda bllokojnë fluturimet ruse

Publikuar: 27/02/2022

Finlanda dhe Irlanda kanë njoftuar gjithashtu se do të bllokojnë fluturimet për avionët rusë.

BBC shkruan se nuk dihet ende se kur do të hyjnë në fuqi masat. Finlanda ndan një kufi prej 1,300 kilometrash me Rusinë.

Vende të tjera si Bullgaria, Republika Çeke, Estonia, Gjermania, Polonia dhe Britania e Madhe kanë marrë tashmë vendime të ngjashme për ndalim fluturimesh me Rusinë.

Moska, nga ana e saj, ka ndaluar gjithashtu avionët nga disa vende të fluturojnë mbi territorin e sajMë të lexuarat