Prapaskena

Luftë në Europë, ukrainasit mbrojnë Kievin, përballje në rrugët e qytetit. Qindra të vrarë dhe miliarda dollar dëme

Publikuar: 26/02/2022

Që prej 24 shkurtit Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës. Një sulm i tillë ka ngjallur reagimet e ndërkombëtarëve të cilët bëjnë thirrje për armëpushim. Nga ana tjetër Presidenti rus, Vladimir Putin, konfirmoi se ka nisur, siç tha, një operacion “special” për “çmilitarizimin” e Ukrainës, ndërsa homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyi, shpalli gjendje lufte në vend.

Disa shpërthime janë dëgjuar në kryeqytetin ukrainas Kiev edhe gjatë orëve të mbrëmjes së të premtes. Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka kryer sulme me raketa në qytet. Presidenti ukrainas Zelensky iu drejtua kombit dhe i ka bërë thirrje Rusisë për një armëpushim. Ndërkohë përmes videove të publikuar në rrjetet sociale presidenti ukrainas ka bërë me dije se ai është në ballë të luftës dhe nuk do të dorëzohet.

Zelensky refuzoi edhe një ofertë të Uashingtonit për të ndihmuar në evakuimin e tij nga Ukraina, thonë mediat amerikane. Zelensky tha se “lufta është këtu. Unë kam nevojë për municion, jo një udhëtim”.

Rusët marrin kontrollin e kompleksit të Çernobilit – vendi i fatkeqësisë më të keqe bërthamore në botë. Sanksionet e reja ndaj Rusisë, janë vendosur nga SHBA, BE dhe nga Britania e Madhe. Putin mbron pushtimin, duke thënë se nuk kishte asnjë mënyrë tjetër për të mbrojtur Rusinë.Më të lexuarat