Prapaskena

“Më dëgjoni”! Putini kërcënon shtetet e tjera: Çdo ndërhyrje do ketë pasojat më të mëdha në histori

Publikuar: 24/02/2022

Forcat ruse kanë sulmuar Ukrainën me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin, shkruan The Guardian. Në orët e para të mëngjesit në Ukrainë u dëgjuan shpërthime pranë qyteteve të mëdha të Ukrainës, përfshirë edhe kryeqytetin, Kievin.

Shtrirja e sulmit rus duket të jetë masive. Ministria e Brendshme e Ukrainës raportoi se vendi ishte nën sulm nga raketa balistike,. Sipas Ministrisë Ukrainase Rusia duket se synon infrastrukturën pranë qyteteve të mëdha si Kievi, Kharkiv, Mariupol dhe Dnipro.

Shpërthimet nga raketat e artilerisë ndriçuan qiellin e natës, ndërsa filluan granatimet pranë Mariupolit.

Një këshilltar i lartë i ministrisë së brendshme të Ukrainës tha se duket se trupat ruse së shpejti mund të lëvizin në Kharkiv, i cili është rreth 20 milje nga kufiri.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan mbi kryeqytet dhe banorët e Kharkiv u strehuan në metronë e qytetit, skena që nuk janë parë në ato qytete që nga viti 1941.

“Putini sapo ka nisur një pushtim të plotë të Ukrainës”, tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, ndërsa shtoi : “Qytetet në Ukrainë janë nën grevë. Kjo është një luftë. Ukraina do të mbrojë veten dhe do të fitojë. Bota mund dhe duhet ta ndalojë Putinin. Koha për të vepruar është tani.”

Në një përpjekje për të justifikuar sulmin, Putin pohoi “Një anti-Rusi armiqësore po krijohet në tokat tona historike”.

“Ne kemi marrë vendimin për të kryer një operacion të posaçëm ushtarak,” tha ai.

Më tej Putin pretendon se ishte për “çmilitarizimin dhe denazifikimin” e Ukrainës, duke i bërë jehonë një teme të propagandës së Kremlinit.

“Ne nuk synojmë të pushtojmë Ukrainën,” tha Putin duket paralajmëruar edhe kombet e tjera.

“Për këdo që do të mendon të ndërhyjë nga jashtë, nëse e bën këtë, do të përballet me pasoja më të mëdha. Janë marrë të gjitha vendimet përkatëse. Shpresoj të më dëgjoni”, tha ai.

Ndërsa Putin po zhvillonte fjalimin e tij, Këshilli i Sigurimit të OKB-së po mbante një seancë urgjente, të kryesuar nga vetë Rusia, e cila mban presidencën e rradhës.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, bëri një apel të drejtpërdrejtë:

“President Putin – ndaloni trupat dhe sulmin ndaj Ukrainës. Jepi paqes nje shans. Shumë njerëz kanë vdekur tashmë.”

Po ashtu edhe Joe Biden dha ​​një deklaratë me shkrim duke thënë: “Lutjet e të gjithë botës janë me popullin e Ukrainës, pasi ata po pësojnë një sulm të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse.

Udhëheqësit e tjerë botërorë e dënuan gjithashtu pushtimin.

“Jam i tmerruar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë dhe kam folur me Presidentin Zelenskyy për të diskutuar hapat e ardhshëm. Presidenti Putin ka zgjedhur një rrugë gjakderdhjeje dhe shkatërrimi duke nisur këtë sulm të paprovokuar ndaj Ukrainës. Britania e Madhe dhe aleatët tanë do të përgjigjen me vendosmëri”, tha Boris Johnson.

Rusia gjithashtu duket se ka goditur fushat ajrore në Kherson deri në Ivano-Frankivsk, që është më afër kufirit me Poloninë.

Disa nga shpërthimet e para pasi Putin njoftoi operacionin u dëgjuan pranë Kramatorsk, selia e qendrës së operacioneve të ushtrisë ukrainase pranë territoreve të kontrolluara nga Rusia në Ukrainën juglindore.

Shpërthime u raportuan gjithashtu në selitë ushtarake dhe në magazina ushtarake.

” Forcat ajrore të Rusisë po përpiqen të marrin kontrollin e aeroportit në Kiev”, njoftoi senatori amerikan Marco Rubio, një anëtar i komisionit të përzgjedhur të senatit për inteligjencën.

Përshkallëzimi dramatik shënon herën e dytë që Moska ka nisur një inkursion të rëndësishëm ushtarak në Ukrainë që kur vendi fitoi pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në 1991.

Në vitin 2014, Putin urdhëroi ushtarët e fshehtë rusë të merrnin gadishullin e Krimesë, të cilin Moska e aneksoi më pas.

Sulmi gjithashtu u parapri nga një sulm kibernetik masiv dhe i vazhdueshëm që synonte ministritë dhe bankat e Ukrainës.

Në javët e mëparshme, Putin ndërtoi rreth 190,000 trupa afër kufijve të Ukrainës, ndërsa liderët evropianë u zhvendosën midis Kievit dhe Moskës, duke kërkuar një zgjidhje diplomatike.

Ushtria ruse pretendoi se nuk po synonte qendrat e popullsisë. “Armët me precizion të lartë po çaktivizojnë infrastrukturën ushtarake, objektet e mbrojtjes ajrore, aeroportet ushtarake dhe aviacionin e ushtrisë ukrainase”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga Ria Novosti.

Por analistët ushtarakë vunë në dyshim nëse Rusia mund të përballonte bombardimet dhe besonin se një pushtim tokësor ishte i mundshëm.

“Rusia ka një aftësi shumë të efektshme të zjarreve ajrore, detare dhe tokësore, por asaj i mungojnë rezervat e mëdha të municioneve të drejtuara me saktësi, kjo është arsyeja pse një ofensivë tokësore duket se ka filluar menjëherë pas sulmeve të para. Rusia ka çdo nxitje për të ecur sa më shpejt që të jetë e mundur,” shkroi Rob Lee, një anëtar i lartë në Programin Eurasia të Institutit të Kërkimeve të Politikës së Jashtme.

SHBA ka të ngjarë të shpallë sanksione të reja kundër Rusisë të hënën, duke përdorur mjete për të ndëshkuar bankat ruse dhe sistemin e saj më të madh financiar që Uashingtoni kishte mbajtur deri tani në rezervë.

Biden deklaroi: “Unë do të takohem me homologët e mi të G7 dhe më pas do të flas me popullin amerikan për të njoftuar pasojat e mëtejshme që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë do t’i imponojnë Rusisë për këtë akt të panevojshëm agresioni kundër Ukrainës dhe paqes globale dhe sigurinë.”Më të lexuarat