Prapaskena

Takime sekrete me krerët e mafieve në Evropë, kush është shqiptari Bashkim Osmani, si ndante zonat e klaneve dhe “perandoria” që ngriti në Spanjë

Publikuar: 20/02/2022

Mediat spanjolle kanë zbuluar të gjithë skemën se si operonte banda me shumicë shqiptare në Mallorca, ku deri më tani ka disa të arrestuar. Media flet specifikisht për shqiptarin Bashkim Osmani, i cilësuar prej tyre si manjat shqiptar dhe pronar i një rrjeti kazinove, hotelesh, shtëpish luksoze dhe makina sportive. Ai bënte samite të shumta në Mallorca me figura të shquara të Ndraghetës kalabreze. Këto takime, zhvilloheshin në hotelin e quajtur Calvia.

Sipas raportimeve, këto takime zhvilloheshin në fshehtësi të plotë dhe të ftuarit prezantoheshin si turistë.

Studiuesit janë të sigurt se “samitet” kishin mbi të gjitha një objektiv: përcaktimin e zonave të ndikimit të çdo klani dhe kufijtë e saj. Disa iu kushtuan prostitucionit, të tjerë trafikimit të kokainës dhe pjesa tjetër pastrimit të parave , në shkallë ndërkombëtare.

Kush është Bashkim Osmani

Ardhja e Bashkimit Osmanit në Mallorca daton në vitin 1999, kur bleu Ritzi de Portals , që në atë kohë kishte një emër tjetër. Më pas bleu një banesë në atë zonë, në rrugën Benito Jerónimo Feijóo, shumë pranë vendit ku banonte në atë kohë një politikan i njohur i asaj kohe, tashmë i ndjerë. Ai kishte një reputacion për playboy dhe një dobësi: makina sportive luksoze. Ai nuk qëndronte i armatosur, pasi e dinte se hyrjet dhe daljet në një ishull janë shumë të kontrolluara, gjë që i dha atij njëfarë qetësie.

Në Gjermani, një vend me të cilin ai është i lidhur ngushtë nga familja, gjërat nuk ishin aq të lehta. Njëzet e nëntë vjet më parë, Hamburger Morgenpost ishte gazeta e parë që ekspozoi ngritjen meteorike të familjes Osmani në Hamburg. Pasi u shfaqën në atë medium, u përpoqën ta blinin. Lagjja Sant Pauli dhe sidomos prostitucioni në rrugët e saj kontrollohej nga klani familjar, kryetar i të cilit është Quazim Osmani, alias “Félix”, vëllai i Bashkimit. Në fillim të shekullit, Shërbimi Federal i Inteligjencës Gjermane (BND) shënjestroi familjen dhe mendoi t’i akuzonte për krim të organizuar në nivelin më të lartë, por ata nuk ishin në gjendje të provonin krimet në gjykatë. Tani banori i Camp de Mar e hodhi poshtë çështjen: “Të gjitha këto janë përralla të bukura”.
Në Ballkan , Osmanët janë thuajse legjenda. Ata ndërtuan hotele dhe rezidenca luksoze dhe shfaqen në media me yje të boksit dhe personazhe të tjerë të famshëm, duke i nxitur të investojnë miliona euro në Shqipëri dhe Kroaci, dy vende me shumë mundësi. Në Pragë dhe Moskë blenë edhe kazino dhe zgjerimi i klanit vazhdoi, i pandalshëm.

Por policia gjermane nuk u dorëzua dhe në vitin 2006 i dha goditjen e parë organizatës. Një dorë e hekurt që e rrëzoi Bashkim Osmanin. Dy vjet më vonë, manjati me një rezidencë në Mallorca dhe vëllai i tij Burimi u gjykuan në një gjykatë në Hamburg për një sërë krimesh. Bashkimi është dënuar me tre vjet e nëntë muaj burg, por dënimi nuk e ka prekur. Madje, mediat gjermane kanë publikuar një foto të dy vëllezërve të përqafuar në gjykatë, me një buzëqeshje enigmatike. Kur u lirua nga burgu, pak më vonë, ai krijoi vendbanimin e tij të përhershëm në Mallorca dhe vite më vonë ndërtoi rezidencën e tij përrallore për pesë milionë euro në rrugën Menhir në Camp de Mar (Andratx), një nga rrugët më ekskluzive në Mallorca.
Në vitet nëntëdhjetë ishte zbuluar nga Garda Civile në ishull , por vetëm në vitin 2018, Shërbimi Informativ Benemérita, -një njësi elitare-, vendosi çmontimin e organizatës kriminale si një nga objektivat e saj. Një nga më të fuqishmit në Evropë. Një komandë e lartë dhe disa veteranë të Korpusit filluan të hetojnë jetën e 55-vjeçarit shqiptar nga Kosova. Kështu lindi ‘ Operation Casino ‘.’. Më pas hetimeve iu bashkua Policia Kombëtare dhe pasi u vërtetua fuqia e klanit, iu shtuan agjencitë ndërkombëtare: FBI, DEA, NCA britanike dhe DIA italiane. Kapoja e supozuar filloi të ndiqej me maturi absolute, ditë e natë, dimër dhe verë. Vlerësohej se ai kishte shtatë bashkëpunëtorë në rrethin e tij më të ngushtë, përfshirë vjehrrin.
Në orën gjashtë të mëngjesit të së martës erdhi fillimi i fundit për klanin Osmani. Siç u zbulua nga Ultima Hora në scoop , 600 agjentë kontrolluan pronat e tij në gjysmën e Evropës dhe në Mallorca ata arrestuan Gardën e tij pretoriane. Kapoja u arrestua në hotelin e tij BO Palazzo në Kroaci, i rrethuar nga luks dhe së bashku me një truproje të armatosur. Tani, ekstradimi i tij në Mallorca është çështje ditësh, shkruajnë mediat.Më të lexuarat