Prapaskena

Greqi/ Protestë masive kundër SHBA-ve: SHBA jashtë, NATO jashtë, amerikanët vrasës të popujve

Publikuar: 18/11/2021

Një protestë masive me djegie flamujsh amerikanë ka ndodhur pak më parë në kryeqytetin e Athinës. Shtetet e Bashkuara janë fajësuar për mbështetjen e regjimit ushtarak të ekstremit të djathtë që sulmoi pushtetin në Greqi në vitin 1967. Rregulli i juntës arriti kulmin me një protestë pro-demokracisë në Politeknikun e Athinës, në të cilën një numër i panjohur njerëzish u vranë kur një tank u përplas në portën e një universiteti.

Protestuesit brohoritën “SHBA jashtë, NATO jashtë” dhe “Amerikanët janë vrasës të popujve” ndërsa u mblodhën në ambasadë, e cila u rrethua nga autobusët e policisë.

Një flamur amerikan u dogj gjithashtu jashtë konsullatës së përgjithshme amerikane në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanik, tek u mbajt një demonstratë më e vogël. Transmetuesi publik ERT raportoi përleshje midis protestuesve dhe policisë jashtë një qendre panairi. Në Athinë, mijëra njerëz marshuan drejt ambasadës së SHBA për të protestuar kundër mbështetjes së Uashingtonit për diktaturën ushtarake greke gjatë Luftës së Ftohtë.

“Jo dhunës dhe shtypjes së policisë”, shkruhej në një pankartë, “Rezistenca ndaj fashizmit” në një tjetër.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në një deklaratë tha: “Le ta mirëpresim këtë përvjetor të madh… pa sjellje ekstreme.” Pakënaqësia sociale është rritur në Greqi kundër qeverisë konservatore, e cila është kritikuar për goditjen e saj të sigurisë, dhunën e policisë dhe kontrollin e pretenduar të medias.

Policia kundër trazirave në ambasadën amerikane Ambasada amerikane në Athinë u rrethua nga policia dhe automjetet e policisë të mërkurën, me personelin e ambasadës të dërguar në shtëpi herët, ndërsa stacionet qendrore të metrosë së Athinës u mbyllën për arsye sigurie.

“Personeli i qeverisë amerikane është këshilluar të shmangë zonat në qendër të Athinës dhe Selanikut në orët e vona të pasdites dhe të qëndrojë prapa linjave të policisë derisa autoritetet greke të shpallin përfundimin e ngjarjes”, tha ambasada përpara protestave.

Vitin e kaluar, qeveria u përpoq të ndalonte protestat pasi përvjetori ra në mes të valës së dytë të pandemisë së koronavirusit, përpara se vaksinat të bëheshin të disponueshme. Por qindra e kundërshtuan ndalimin dhe policia përdori gaz lotsjellës, granata trullosëse dhe topa uji për të shpërndarë demonstratën në Athinë. Për shkak të një norme vaksinimi prej më shumë se 63 përqind në Greqi, qeveria nuk i ndaloi demonstratat këtë vit.

Protestat vjetore shënojnë ditën në vitin 1973 kur të paktën 24 njerëz u vranë në Politeknikun e Athinës, kur junta dërgoi trupa dhe polici kundër një kryengritjeje studentore pro-demokratike. Goditja brutale tronditi Evropën dhe përgjithësisht konsiderohet se ka thyer kontrollin e pushtetit të diktaturës, duke çuar në rivendosjen e demokracisë muaj më vonë.

Flamuri grek i njollosur me gjak, që fluturoi atë natë mbi portën e hekurt të politeknikut, e cila u shtyp nga një tank, u mbajt në krye të demonstratës në kryeqytet, si çdo vit.Një grup studentësh penguan një delegacion parlamentar të vendoste kurorë me lule në politeknik mëngjesin e së mërkurës, duke brohoritur “Dalje me juntën”. Ka pasur tension shtesë në muajt e fundit si rezultat i një ligji të ri që ndalon demonstruesit nga rrugët pjesërisht të hapura për trafik.

Shumë protestues e kanë injoruar atë kufizim dhe policia e rebelëve ka përdorur rregullisht gaz lotsjellës dhe topa uji për t’i larguar ata.Më të lexuarat