Prapaskena

Kush është dhe ku “fshihet”; udhëheqësi suprem i talibanëve?!

Publikuar: 29/08/2021

Që nga marrja e pushtetit në Afganistan, një gamë e gjerë figurash në radhët e talibanëve kanë hyrë në Kabul. Udhëheqësi suprem i talibanëve, Hibatullah Akhundzada, ka udhëhequr talibanët që nga viti 2016.

Pasi mori frenat e kryengritjes, kleriku u ngarkua me sfidën e madhe për të unifikuar një lëvizje xhihadiste që u thye për pak kohë gjatë një beteje të ashpër për pushtet.

Për rolin e përditshëm të Akhundzada dihet shumë pak, me profilin e tij publik të kufizuar kryesisht në publikimin e mesazheve vjetore gjatë festave islame.

Përveç një fotografie të vetme të publikuar nga talibanët, udhëheqësi nuk ka dalë kurrë në publik dhe vendndodhja e tij mbetet kryesisht e panjohur.

Që nga marrja nën kontroll e Kabulit në mes të gushtit, grupi ka qëndruar ngushtë me lëvizjet e Akhundzada.

“Do ta shihni së shpejti, me dëshirën e Zotit,” u tha gazetarëve këtë javë zëdhënësi i talibanëve Zabihullah Mujahid kur u pyet për vendndodhjen e Akhundzada.

Heshtja e vazhdueshme vjen ndërsa krerët e fraksioneve të ndryshme talibane kanë predikuar hapur në xhamitë e Kabulit, janë takuar me figura të opozitës dhe madje kanë biseduar me zyrtarët afganë ditët e fundit.

Historia e “të qenit i fshehtë”

Talibanët kanë një histori të gjatë për të mbajtur udhëheqësin e tyre të lartë “në hije.”

Themeluesi enigmatik i grupit Mullah Mohammad Omar ishte i njohur për fshehtësinë e tij dhe rrallë udhëtonte në Kabul kur grupi ishte në pushtet në vitet 1990.

Megjithatë, fjala e tij ishte rregull dhe asnjë figurë e vetme nuk është shfaqur për të komanduar lëvizjen me të njëjtin respekt.

Laurel Miller – kreu i programit të Azisë në Grupin Ndërkombëtar të Krizave – thotë se Akhundzada “duket se ka adoptuar një stil tërheqës të ngjashëm” me atë të Omarit.

Fshehtësia mund të ushqehet edhe nga arsyet e sigurisë, shtoi Miller, duke cituar vrasjen e paraardhësit të tij Mullah Akhtar Mansour nga një sulm me dron amerikan.

“Një zëdhënës i talibanëve ka thënë se udhëheqësi i tyre do të dalë së shpejti dhe ai mund të ketë arsye për ta bërë këtë për të shuar dyshimet për vdekjen e tij,” tha Miller për AFP.

“Por është gjithashtu e mundur që pasi të tregojë veten, ai të tërhiqet dhe të ushtrojë autoritetin e tij nga largësia, siç bëri Mullah Omar”.

Mungesa e shfaqjes së Akhundzada pason vite zërash për shëndetin e tij, me thashetheme në Pakistan dhe Afganistan që sugjerojnë se ai ishte infektuar me Covid-19 ose ishte vrarë në një bombardim.Më të lexuarat