Prapaskena

Dëshmitari përshkruan kaosin në aeroportin e Kabulit: Në avion hipën deputetët e ministrat, ne ngelëm aty dhe rrezikuam jetën

Publikuar: 15/08/2021

Një dëshmitar okular përshkroi skenën në aeroportin e Kabulit, aty ku është krijuar në kaos, se kush do të largohet më parë nga vendi.

Ai tha për BBC se njerëzit e thjeshtë qendruan në pritje për gati 8 orë, ndërsa ishin deputetët dhe ministrat ata që hipnin në avion pa radhë, për t’u larguar sa më shpejt nga Afganistani, që tashmë është nën pushtetin e talebanëve.

“Salla e nisjes u shndërrua në kaos pasi njerëzit thanë se kartat e hipjes po pranoheshin fshehurazi për zyrtarët dhe njerëzit e profilit të lartë që u shfaqën në aeroport. Pashë tre ish -deputetë, disa zëvendësministra dhe disa të famshëm që rrinin në radhë. Disa as nuk kishin prenotim. Pritëm gati tetë orë, derisa stafi i aeroportit filloi të linte tavolinat, së pari sportelet e regjistrimit dhe më pas tavolinat e migrimit dhe pasaportave. Thashethemet e ndryshme krijuan kaos. Disa u arratisën nga aeroporti dhe disa nxituan drejt portave. Askush nuk ishte në asnjë nga kabinat e kontrollit të pasaportave dhe dyert e skanimit QR u shkatërruan. Nuk kishte një kontroll sigurie para se të arrinte te portat. Ne kaluam dhe pamë që dyert e mëdha prej xhami midis portave dhe aeroplanëve ishin thyer. Njerëzit vrapuan drejt aeroplanit të fundit (duket se avioni i parë, i cili ishte yni, u mbush nga zyrtarët dhe u ngrit) dhe kishte një fluturim të dytë në të cilin njerëzit filluan të hipnin. Ishte pothuajse një rrëmujë. Ne u kthyem mbrapa dhe pamë shumë pasagjerë shpresëdhënës të ulur nën aeroplan pranë pistës. Njerëzit u tronditën dhe nuk dinin çfarë të bënin, duke vrapuar nga njëri aeroplan në tjetrin. Pastaj ecëm drejt daljes për të hipur në makinë. Burra të armatosur me rroba të thjeshta po ruanin aeroportin. Njerëzit ishin shumë të dëshpëruar, disa vraponin drejt aeroportit, disa po iknin. Për të ndaluar njerëzit që të hyjnë në aeroport, rojet hapën zjarr në ajër. Kur po dilja, ishte një djalë që gjuante në ajër. Disa minuta larg në rrugën e aeroportit, pashë disa automjete policie të lëna vetëm në rrugë me dyer të hapura. Unë ende mund të dëgjoj të shtëna sporadike të armëve dhe helikopterë”, tha ai.Më të lexuarat