Prapaskena

Video e presidentit amerikan bëhet virale, kjo është arsyeja

Publikuar: 06/08/2021

Një video e presidentit amerikan teksa vrapon drejt makinës së tij elektrike dhe heq xhaketën para se ty hyjë në veturë dhe ta drejtojë atë, është bërë virale në rrjete sociale.

Video ka marrë më shumë vëmendje për faktin se ka ardhur pikërisht pas orë pasi ai kishte deklaruar se dëshiron që gjysma e veturave të shitura në SHBA deri në vitin 2030 të jenë me emetime zero të karbonit.

Në përpjekje për të zvogëluar emetimet e karbonit dhe të rrisë konkurrencën përballë Kinës.

Dhe për këtë, presidenti amerikan ka vozitur vet një veturë elektrike në Shtëpinë e Bardhë.

Vitin e kaluar, vetëm rreth dy për qind e veturave të shitura në SHBA ishin elektrike, krahasuar me rreth dhjetë për qind në Evropë.Më të lexuarat