Prapaskena

Shkarkohet Besim Hajdarmataj/ KPA në krah të Theo Jacobs

Publikuar: 04/08/2021

Ish kreu i Prokurorisë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj është shkarkuar sot nga shkalla e dytë e Vettingut, përkatësisht Kolegji i Posaçëm i Apelimit.

Sipas KPA-së, shkak janë bërë pasuria por edhe ana profesionale me disa çështje që ai ka pasur në duar ndër vite.

Hajdarmataj, me një karrierë 20 vjeçare në sistemin e drejtësisë dhe që u bë i njohur në vitin 2017 si një nga prokurorët e krimeve të rënda që kërkoi arrestimin e ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri nën akuzën e trafikut të drogës, u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit të mërkurën më 16 tetor, pasi komisioni nuk gjeti probleme në asnjë nga tri kriteret e vlerësimit.Më të lexuarat