Prapaskena

‘Komisarët e drogës’/ Detaje nga dosja, roli i shoqëruesve të Saimir Tahiri, punëtorët dhe zyrtarë policie që sinkronizojnë radiomarrëse

Publikuar: 04/07/2021

Gjatë ngarkimit të gomones me hashash , Gusti dhe Hekurani kishin pistoleta , dhe radio , ata janë policë por nuk ishin me veshje policie “ rrëfen mes të tjerash Ferhat Ajdini , për truprojat që i ishin prezantuar si truprojat e ministrit të brendshëm, i cili më herët kishte kërkuar ndihmë në Itali dhe një shqiptar i pati thënë; mund të bësh një rrugë droge.

Në dosjen që zbardh gazeta “Si” tregohen nga dëshmitarët jo vetëm emrat e bashkëpuntorëve, por edhe mënyra për udhëtimin, fshehjen e mjetit lundrues dhe pagesat e punëtorëve të krahut.

Madje dëshmitarët pohojnë se si u njohën me italianë me emrin Silvio dhe Mimo dhe se mes datave 8 dhe 10 dhjetor i pajisën me një GPS dhe se si u nisën në Shqipëri nga një port i vogël i San Giorgos.

Gjithçka nisi për një larje borxhi por që në atdheun e tyre ata mësuan se ndërkohë policia ndihmonte trafikantët në ngarkim dhe shkarkim droge.

“Pasi mbërritëm në Shqipëri , lamë gomonen afër Shkumbinit. Në Shqipëri u takuam me një mik të Malton Lleshit që quhet Pingio dhe me një tjetër të quajtur Gusti e tjetri me emrin Hekuran, që erdhën të flisnin për punën e bombës e të lekëve që donte Malton Lleshi. Hekurani dhe Gusti thanë që ishin truprojat e ministrit të brendshëm shqiptar me emrin Saimir Tahiri . Të tre thanë që kishin drogë për të dërguar në Itali dhe që për transportin e të cilës ne do të paguanim borxhin që kishim me Lleshin”

Ky akord sipas dëshmitarit të drejtësisë e bindën atë dhe Seferin që të nisej drejt Shqipërisë në datën 19 dhjetor . Ai përshkruan se si personat mes tyre trurojat dhe të tjerë ishin të policisë.

“ Pingio, Gusti dhe Hekurani dhe tre katër djem erdhën nga Tirana ku kishim lënë gomonen. Erdhën me furgonat e ngarkuar me drogë. Ishin tre me targat e Tiranës. Ata na ngarkuan gomonen me marijuanë. Gjatë ngarkimit të gomones , Gusti dhe Hekurani kishin radiot e pistoleta , ata janë poliscë por nuk ishin me veshje policie”- thuhet nga dëshmitari në dosjen hetimore që më së fundi dërgoi në pranga 28 persona. Ajo që tregon I pandehuri hedh dritë mbi krimin policor dhe përdorimin e mjeteve policore deri tek fikja e radarëve.

“ Unë kam parë dhe radiot dhe pistoletat e sintonizuara në kanalin e policisë shqiptare. Me radio folën me kolegët e tyre policë duke I thënë që po shkonte çdo gjë mirë. Rreth orës dy apo tre të natës , jemi nisur nga Shqipëria dhe mbasi mbërritëm në Itali në datën 21 dhjetor u bllokuam nga Guardia Costiero, provova të merrja Shpëtim Shehin kur po arrija afër bregut por ai nuk u përgjigj”- thotë në dëshminë tronditëse I penduari.

Ai kujton se barezët dhe porositësi emri I të cilit përmendet si Shpëtim Shehi do t’u paguanin drogën shqiptarëve me rreth 80 euro për kilogramë , por vetëm pasi ta shisnin. I zhgënjyer, I penduari kujton se plani ishte që ata të dy me skafin me drogë dhe gps që iu ishte vendosur nga trafikantët duhet të arrinin në afërsi të hotel Bajronit. Dosja që gazeta “Si” po zbardh thekson se personi me emrin Pingio rezulton të jetë Eltjon Bregasi , i cili rezultoi se ishte gjithashtu furnizuesi I sasisë së madhe të drogës.

Ky person ka dërguar një sms tek bashkëpuntorët e tij shumë ditë përpara se ata të ktheheshin në Shqipëri me përmbajtje :

– Përshëndetje dajë , si po ja kalon? Jam PINX , doja me fol nëse mundesh.

Mbas këtij çasti dy dëshmitarët që u pëdorën për transport droge flasin me të dhe bien dakord që do takoheshin. Më pas I penduari rezulton se komunikoi me të birin duke folur me gjuhë të koduar dhe duke e njoftuar se do shkonte në Tiranë të takonte “nonën”, që ishte Pingio:

– Kam rënë dakord , tani do shkoj tek Skerdi për të takuar nonën Pingion, duhet me shku me e taku se ai nuk ka celular – thotë në mesazh Fiqiret Seferi

Ku u gjet droga?

Kësaj radhe ngarkesa sigurohet në zonën e Tepelenës dhe këtë e dëshmon I penduari për italianët që flet për truprojët e ish ministrit të brendshëm dhe komisarët e drogës

“Bashkë me Pingion, e Hekuranin shkuam në Memaliaj ku kishin kultivuar drogën në një platancion në hapësirë që ishte e shpërndarë në dy tre zona në mes të pyllit. Jam në gjendje ta gjej atë vend, ne i kemi parë bimët nga larg duke na i treguar ata, nga dy- tre kilometyra larg. Kemi hyrë në një magazinë ku ishin 20 apo 30 punëtorë që po pastronin gjethet e marijuanës që ndodheshin në thasë të mëdhenj. Nuk ishte Agustini në këtë rast, Pingio ishte specialist I kultivimit dhe I rritjes siç na tha ai . Platancioni ishte I Hekuranit e Pingio komandonte punëtorët që merrnin 10 deri në 15 euro dita”

Trasprtuesi tregon se si vijuan udhëtimin e kthimit dhe se si u larguan nga Memaliaj së bashku me drogën, por rrugës kanë parë policinë lokale ndaj dhe janë detyruar të telfonojnë truprojat.

“ Pingio ka marrë në telefon Agustinin dhe Hekuranin duke i thënë që kishim parë policinë lokale, ndërkohë që ishim me dy sasi të lëndës marijuanë”

Ngarkesa u shkarkuar tek varreza dhe aty ata kanë vendosur të presin meqënëse truprojat I njoftuan se ishin në shërbim me ministrin.

“Pingio më tha se duhet të prisnim Agustinin dhe Hekuranin deri kur të mbaronin shërbimin se ishin bashkë me ministrin e do ta shoqëronin tek shtëpia. Kur e pamë policinë nuk ndaluam. Ndërkohë që prisnim të vinte Agustini dhe Hekurani , ata kanë marrë Pingion dhe I kanë thënë të rrinte I qetë sepse nuk kishte asnjë sinjalizim për transportin tonë”

Sipas të penduarit pritja ka zgjatur deri në mesnatë. Derisa aty kanë mbërritur truprojat

“ Agustini dhe Hekurani kanë mbërritur tek ne , kanë ngakruar drogën e kemi shkuar në Vilboshtovë afër lumit Shkumbin. Në ngarkim ishim pesë, unë, Ajdini e tre persona të tjerë. Të tjerët udhëtonin me mercedezin e Vitos e një makinë e përdorur për vdekjet. Dy bodigardët nuk ishin të pranishëm në ngarkim dhe në nisje” – përmend dëshmitari tjetër.Më të lexuarat