Prapaskena

Tragjike/ Qëllohet për vdekje adoleshenti nga efektivi që e ndaloi për një shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor në SHBA

Publikuar: 29/06/2021

Një oficer policie është pezulluar pasi qëlloi për vdekje një djalë 17-vjeçar gjatë një ndalese rutine trafiku në shtetin amerikan të Arkansasit.

Rreshteri Michael Davis dyshohet se qëlloi dhe vrau Hunter Brittain pasi e detyroi ta hapte krahun për një shkelje të dukshme të trafikut në Lonoke, rreth orës 3 të mëngjesit më 23 qershor.

Në një deklaratë, shefat e policisë kanë konfirmuar se Davis është vendosur në pushim administrativ në pritje të rezultatit të një hetimi. Detektivët po punojnë gjithashtu për të zbuluar rrethanat e ndalimit të trafikut dhe çfarë mund të ketë bërë që Davis të qëllonte me armë.

Sipas familjes së Hunter-it, adoleshenti u qëllua ndërsa vendosi një enë vaji pas automjetit të tij për ta ndaluar atë të mos rrotullohej prapa në makinën e policit.

Anëtarët e familjes pretendojnë se Hunter ishte i paarmatosur dhe asnjë armë nuk u gjet në vendin e krimit. Staley gjithashtu tha se pamjet e kamerës trupore iu dorëzuan policisë së shtetit para se ai të mund t’i shikonte ato.

Zyra e sherifit të qarkut Lonoke ka konfirmuar se Davis, i cili ka qenë me departamentin që nga viti 2013, është vendosur në pushim administrativ në pritje të rezultatit të hetimit.Më të lexuarat