Prapaskena

Përplasen dy trena në Pakistan, 30 të vdekur dhe qindra të plagosur, shkak u bë dalja nga shinat

Publikuar: 07/06/2021

Dy trena ekspres u përplasën në Pakistanin jugor mëngjesin e së hënës, duke vrarë të paktën 30 persona, thanë zyrtarët.

Aksidenti ndodhi në rrethin Ghotki, në provincën Sindh. Treni Sir Syed Express përplasi ekspresin Millat, i cili kishte dalë nga shinat. Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi prishjen dhe rrëzimin pasues. Rreth 1,100 pasagjerë ishin në të dy trenat.

Oficeri i policisë Usman Abdullah i tha agjencisë së lajmeve AP se policia dhe zyrtarët e shpëtimit, së bashku me banorët, po transportonin viktimat dhe të plagosurit në spitalet aty pranë. Vendasit po ndihmonin gjithashtu në nxjerrjen e trupave dhe njerëzve të plagosur nga rrënojat.

“Tani për tani sfida për ne është të shpëtojmë shpejt ata pasagjerë që janë ende të bllokuar në rrënojat,” tha Abdullah.

Rreth 15-20 pasagjerë janë ende të bllokuar, thanë autoritetet. Kanalet televizive treguan pasagjerë të lënduar që transportoheshin në ambulanca. Media pakistaneze njoftoi se makineritë e rënda për të liruar njerëzit e bllokuar nuk ishin në dispozicion në vend për orë të tëra pas rrëzimit. Pamjet e telefonit celular të paraqitura në media përshkruajnë disa karroca të gjelbra të shtrira anash tyre.Më të lexuarat