Prapaskena

Detaje nga krimi në Shkodër/ Diana Vukaj u ekzekutua me pistoletë silenciator, çfarë u gjet gjatë kontrolleve në banesën ku qëndroi 3 ditë

Publikuar: 07/06/2021

Mësojen detaje të reja nga ngjarja e rëndë në qytetin e Shkodrës, ku vëllai ekzekutoi motrën me armë zjarri.

Burime bëjnë me dije se autori i dyshuar, i identifikuar si Fabian Vukaj ishte i alkoolizuar ndërsa motra e tij, Diana Vukaj, e cila punonte dhe jetonte në Gjermani i jepte para.

Udhëtimi i saj i fundit drejt Shqipërisë ishte të premten. Denoncimin në polici për zhdukjen e saj e bëri mikesha e Dianës, e cila kishte humbur kontaktet. Gjatë kontrolleve në banesë, ku u gjet e vdekur në krevat Diana Vukaj, u zbulua se ishte ekzekutuar me pistoletë silenciator dhe në ambientet rreth shtëpisë gjetën vëllain e pirë. Po ashtu, mësohet se para se të ndërmerrte aktin makabër 55-vjeçari ka mbajtur të mbyllur në shtëpi për tre ditë viktimën.

Gjatë kontrolleve, në banesë u gjetën edhe 8 shishe birrë 1l që i ka konsumuar autori.

Shefi i Komisaritatit Shkodër, Paulin Çupi ka dhënë detajet e ngjarjes së rëndë duke thënë:  “Rreth orës 22:30 të natës së sotme, është marrë një telefonatë që Diana Vukaj ka dy ditë që ka humbur kontaktet me të afërmit e saj. Verifikimi i parë u bë në banesën e saj, ku u gjet e pajetë, rreth 60 vjeçe.

Është ushtruar kontroll në territorin e shtëpisë dhe rrethinat, ku është ndaluar vëllai i saj, rreth 56 vjeç. Mendohet se kemi të bëjmë me krim brenda familjes. Ngjarja është e rëndë, po kryhen veprimet proceduriale. Diana Vukaj ka qenë në Gjermani dhe prej 3-4 ditësh ishte kthyer në banesë. Vrasja është kryer me armë zjarri, janë siguruar një pjesë e mirë e provave dhe po punojmë sërish për të marrë informacion.

Kufoma ndodhej brenda në banesë, brenda në dhomën e saj. Autori i dyshuar është në kushte depresioni, në gjendjen e alkoolit”.Më të lexuarat