Prapaskena

“Do kërcasë automatiku, do marr hakun e djalit të vetëm”! Kërcënon babai i Alket Muhajt, pasi gjykata liroi autorët e vrasjes

Publikuar: 05/06/2021

Gjolek Muhaj, babai i të vrarit Alket Muhaj ka bërë një deklaratë të fortë, një ditë pasi Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu dy të akuzuarit për ekzekutimin e djalit të tij. Ai ka thënë se nëse nuk ka drejtësi, ai do të bëjë vetëgjyqësi.

Dje, Gjykata e Apelit Gjirokastër liroi nga burgu babë e bir, Et’hem dhe Dino Muhaj, të arrestuar në vitin 2018 për vrasjen në atë kohë të Alket Muhajt, shkruan neësbomb.al. Prej dy vjetësh ata qëndronin në paraburgim, ndërsa dje janë lënë në masën e sigurisë “Arrest shtëpie”.

Ky vendim i Gjykatës ka irrituar babain e Alket Muahjt, i cili në media është shprehur se do të bëjë vetëgjyqësi për djalin e vrarë. Sipas Gjolek Muhajt, Alketin e kishte djalë të vetëm.

“Kjo është një vrasje e dytë. Drejtësia në Shqipëri qoftë kjo që është. E zvarritën 33 muaj dhe arritën në këtë përfundim sot. Pse e lanë që të zgjatej kaq sa të shkeleshin afatet. Ç’kanë bërë këta. Këtu ka korrupsion të madh. Kush do t’i shihte kriminelët në mes të pyllit? Ka probleme të tjera që i di unë dhe janë të gjitha në dosje.

Nëse gjykata nuk zbaton ligjin do të ketë vetëgjyqësi pastaj. E di unë se çdo të bëj pastaj. Mbase marrim vendim tjetër ne. Fillimisht do t’ia lë gjykatës. Por nëse nuk ka drejtësi unë do marr hakun e djalit. Ma vranë kriminelët djalin e vetëm. Edhe unë gjej armë, njerëz kam sa të duash. Këta duan të kërcasë automatiku si batalion”, ka thënë Gjolek Muhaj, për Report Tv.

Ngjarja e rëndë ndodhi më datë 6 shtator 2018 në fshatin Rabije, në Memaliaj.Më të lexuarat