Prapaskena

Hetimet për “Gërdecin”, caktohet relatori i kërkesës për gjykimin e Fatmir Mediut

Publikuar: 31/05/2021

Prokuroria e Posaçme anti Korrupsion ka kërkuar heqjen e pezullimi të gjykimit për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu.

Ditën e sotme është caktuar edhe relatori i çështjes që do të shqyrtojë kërkesën për gjykimin e Mediut. Ai është Ilir Panda, ndërsa çështja do të shqyrtohet nga tre gjyqtarë të Gjykatës së Lartë.

SPAK kërkoi rihapjen e hetimeve për tragjedinë me 26 të vrarë dhe dhjetra të plagosur nga shpërthimi në fabrikën e demontimit të armëve në fshatin Gërdec.Më të lexuarat