Prapaskena

Pse Serbia po “vuan nga pandemia” edhe me një proces të suksesshëm vaksinimi?

Publikuar: 13/03/2021

Për më shumë se një muaj Serbia ka dalë në tituj si shembull i një vendi që ka sukses me fushatën e vaksinimit. Me më shumë se një milion të popullsisë së saj 7 milionëshe tani që po marrin të paktën një goditje COVID, Serbia është shumë përpara shumë vendeve të tjera në Bashkimin Evropian.

Duke përfituar nga diplomacia e vaksinave, serbët kanë zgjedhjen e katër vaksinave të ndryshme: Sinopharm të Kinës, Sputnik V të Rusisë, Pfizer dhe AstraZeneca. Pritet që vaksina Moderna së shpejti të jetë në dispozicion si zgjedhja e pestë.

Por, përkundër këtij suksesi të dukshëm, vendi po lufton me nivele të larta të infeksionit COVID-19. Kur filloi programi i vaksinimit, rreth 1.000 deri 1.500 infeksione të reja regjistroheshin çdo ditë. Tani, më shumë se një muaj pas fillimit të vaksinimit masiv, ky numër qëndron në më shumë se 4,000.

Vendi është dashur të marrë masa drastike. Fundjavën e kaluar, nga mesdita e së Shtunës deri në 6 të së hënës, vetëm farmacitë, dyqanet e ushqimit dhe pikat e karburantit ishin të hapura. Një takim i Shtabit të Krizave të Qeverisë së Serbisë për Shtypjen e Koronavirusit duhej të mbahej të martën e kaluar për të diskutuar një shtrëngim të masave, por në vend të kësaj u zhvillua dje.

U vendos që të njëjtat masa do të ishin në fuqi këtë fundjavë, duke hyrë në fuqi të Premten. Një vendim mbi masat e mëtejshme do të merret të hënën, thanë zyrtarët.

Infektologu Dragan Delic beson se shtyrja e seancës është një vendim i keq: “Ajo shtyhet përsëri për disa ditë pa një vendim për masa më të rrepta epidemike. Çdo ditë pa masa anti-epidemike është një ditë e humbur dhe virusi nuk do të na falë.”

Masat kufizuese kanë qenë në fuqi në Serbi para kësaj fundjave, të tilla si shkurtimi i orëve të hapjes së kafeneve dhe restoranteve, mbajtja e distancës shoqërore, mbajtja e detyrueshme e maskave mbrojtëse brenda dhe ndalimi i tubimeve të më shumë se pesë personave.

Sidoqoftë, evente janë organizuar, duke tërhequr mijëra njerëz në mes të shpërthimit. U mbajtën dhe dy koncerte nga banda e Sarajevës Crvena Jabuka, por njerëzit nuk u përmbaheshin masave sanitare.

Kjo tregon se një proces i mbarë vaksinimi, duhet shoqëruar gjithmonë me masa të rrepta anti-Covid, të paktën deri sa të arrihet kufiri i imunitetit të tufës. Një kombinim i atillë do ishte e vetmja rrugë drejt luftimit të suksesshëm të pandemisë.Më të lexuarat